Ile wynoszą koszty sądowe za mandat?

22

Policja może przyznać mandat za złamanie przepisów, ale obywatel ma prawo odmówić jego przyjęcia. Odmowa niesie ze sobą odpowiednie konsekwencje. Zobacz, czego można się spodziewać w przypadku odmowy mandatu.

Ile wynoszą koszty sądowe za mandat?
Ile wynoszą koszty sądowe za mandat? (Policja)

Koszty sądowe i mandat

Policja daje mandat osobie, która dopuściła się wykroczenia. Dla przykładu: jeśli służba mundurowa złapie obywatela np. na przekroczeniu dozwolonej prędkości, ma prawo dać mu mandat. Można jednak mandatu nie przyjąć. Jeśli ukarany zdecyduje się odmówić przyjęcia kary, bo jest pewien, że jechał z dozwoloną prędkością, sprawa kierowana jest dalej. Jakie konsekwencje czekają na osobę, która odmówi przyjęcia mandatu?

Nieprzyjęcie mandatu - koszty sądowe

Odmowa przyjęcia mandatu oznacza skierowanie sprawy do sądu rejonowego. Tam rozpocznie się właściwa w takich przypadkach procedura. Aby zgodnie z prawem rozstrzygnąć, czy oskarżony (obwiniony) dopuścił się złamania przepisów, sąd będzie sprawdzał dostępne dowody. Na materiał dowodowy w tym przypadku składają się: zapisy z urządzenia GPS umożliwiające odtworzenie prędkości pojazdu, zeznania ewentualnych świadków zdarzenia – włączając funkcjonariuszy policji, a także opinia biegłego (jeśli zostanie on powołany w danej sprawie).

Ile wynoszą koszty sądowe za mandat?

Warto wiedzieć, do którego sądu kierowana jest sprawa. Jeśli ukarany mieszka w Warszawie, ale do wykroczenia doszło np. w Krakowie, to sprawa kierowana jest do krakowskiego sądu. Co to oznacza w praktyce? Winowajca będzie musiał poświęcić więcej czasu na dojazdy do innego miasta na rozprawy sądowe, a także poniesie koszty związane z dojazdem do tego miejsca. To nie jedynie koszty wynikające z odmowy przyjęcia mandatu. Jeśli obywatelowi nie uda się udowodnić, że nie dopuścił się zarzucanego mu czynu, to spadnie na niego opłacenie grzywny (wynoszącej nawet do 5 000 zł) oraz kosztów sądowych. Dodatkowo, w przypadku potrzeby zatrudnienia pomocnika prawnego, dojdzie koszt co najmniej dwóch tysięcy. Biorąc pod uwagę te wszystkie opłaty warto się zastanowić się, czy ma się rzetelne podstawy do tego, aby odmówić przyjęcia mandatu.

Mandat a punkty karne

Czy odmowa przyjęcia mandatu ma wpływ na punkty karne? Otóż przekierowanie sprawy do sądu w żaden sposób nie oznacza ochrony przed otrzymaniem punktów karnych. Obowiązkiem policji w takich przypadkach jest wprowadzenie ich do ewidencji. Różnica polega na tym, że do momentu wydania orzeczenia sądowego pozostaną one nieaktywne.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić