Abonament radiowo-telewizyjny od lat budzi mnóstwo emocji. Wiadomo, że nie wszyscy regulują należności. Z pojawiających się danych wynika, że abonament opłaca tylko 1/3 osób objętych tym obowiązkiem.
Interia zleciła badanie dotyczące abonamentu RTV. Z eksploracji firmy Smartscope wynika, że aż 80 procent badanych chciałoby likwidacji tego obowiązku! Tak rozłożyły się odpowiedzi ankietowanych na pytanie o to, czy abonament RTV powinien być zlikwidowany:
- 61 proc. - zdecydowanie tak
- 10 proc. - tak
- 9 proc. - raczej tak
- 4 proc. - raczej nie
- 2 proc. - nie
- 4 proc. - zdecydowanie nie
- 11 proc. - nie wiem
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Abonament RTV. Stanowiska polityków
Portal Interia zauważył, że temat abonamentu RTV pojawił się w Sejmie. Głos zabierała choćby Joanna Lichocka z PiS.
Likwidacja abonamentu oznacza zasadniczą zmianę zasad finansowania mediów publicznych i w związku z tym wymagać będzie notyfikacji przez Komisję Europejską. Przy tym stosunku Komisji do polskiego rządu raczej nie należy spodziewać się pozytywnego rozstrzygnięcia. Jeśli pojawi się lepszy pomysł niż abonament RTV i zostanie zaakceptowany przez Polaków, nie wykluczamy żadnego ruchu. Trzecia kadencja przyniesie zasadnicze zmiany - mówiła.
A co na to opozycja? - Abonament należy jak najszybciej znieść. Miał sens, kiedy nie było możliwości finansowania z budżetu, a teraz z tego źródła idą miliardy, przy czym zachowano reklamę i abonament. To pomieszanie z poplątaniem. Abonament RTV zostanie zlikwidowany, kiedy przejmiemy władzę - zaznaczyła Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej, której słowa przytacza Interia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.