Na wstępie warto wyjaśnić, kto musi płacić za posiadanie psa. "Każdy, kto ma psa i mieszka w gminie, która ustaliła taką opłatę. Sprawdź na stronie internetowej gminy, czy masz zapłacić" - czytamy na podatki.gov.pl.
Jeśli w twojej gminie jest opłata za psa - masz obowiązek zapłacić - tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Finansów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Widzowie o wysokich zarobkach w TVP. "Za propagandę się płaci"
W zeszłym roku maksymalna opłata za posiadanie psa wynosiła 150,93 zł. Wiadomo już, że w 2024 roku gminy będą mogły nakładać jeszcze wyższe podatki.
Wśród wielu podwyżek, które czekają na nas w 2024 roku, znalazła się również podwyżka podatku, który nakładany jest na właścicieli psów. Obwieszenie na rok 2024 pojawiło się już w Monitorze Polskim i wynika z niego, że od 1 stycznia nadchodzącego roku maksymalna stawka podatku od psa może wynieść 173,57 zł. To ponad 20 złotych więcej aniżeli w 2023 roku - zauważył adwokat Piotr Ostafi w rozmowie z podatki.gazetaprawna.pl.
Kto nie musi płacić za posiadanie psa?
Nie zapłacisz za jednego psa, jeśli masz:
- orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.
Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa. Nie płacisz za 1 lub 2 psy – jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa. Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia - wyjaśnia resort finansów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl