Wolny zawód
Wolny zawód to bardzo popularne w ostatnim czasie hasło. Mimo tego, że używane jest przez wiele osób, to bardzo ciężko znaleźć definicję tego pojęcia. Kodeks Spółek Handlowych, próbując ująć wolny zawód w pewne ramy, nie przedstawia definicji samego pojęcia. Prezentuje jednak listę takich zawodów.
Wolny zawód – co to jest?
Szukając definicji więcej dowiemy się z Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z jej zapisami, wolny zawód to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez m.in. lekarzy, pielęgniarki czy tłumaczy.
Przeczytaj także: Okres wypowiedzenia umowy o pracę. Ile trwa okres wypowiedzenia?
Osoby wykonujące wolny zawód nie mogą być zatrudnione na podstawie: umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie na rzecz: firm, organizacji czy przedsiębiorstw.
W aspekcie pojęcia "wolny zawód" warto odnieść się jeszcze do Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 października 1999 r. Odnosi się on do prawnego uregulowania wolnego zawodu. W wyroku czytamy, że: wykonywanie wolnego zawodu jest możliwe pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji i talentu, wolny zawód nie posiada podporządkowania charakterystycznego dla świadczenia pracy. Duże znaczenie mają regulacje dotyczące kwestii powiązanych z wykonywaniem wolnego zawodu – takie ramy nie mogą ograniczać wolności zawodu.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Jak poprosić o podwyżkę?
Wolne zawody – lista
Na podstawie Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wolny zawód to pozarolnicza działalność gospodarcza, którą wykonują następujące zawody:
- lekarze
- lekarze dentyści
- lekarze weterynarii
- technicy dentystyczni
- felczerzy
- położne
- pielęgniarki
- psychologowie
- fizjoterapeuci
- tłumacze
- adwokaci
- notariusze
- radcy prawni
- architekci
- inżynierowie budownictwa
- rzeczoznawcy budowlani
- biegli rewidenci
- księgowi
- agenci ubezpieczeniowi
- agenci oferujący ubezpieczenia uzupełniające
- brokerzy reasekuracyjni
- brokerzy ubezpieczeniowi
- doradcy podatkowi
- doradcy restrukturyzacyjni
- maklerzy papierów wartościowych
- doradcy inwestycyjni
- agenci firm inwestycyjnych
- rzecznicy patentowi
- nauczyciele w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.
Przeczytaj także: Jak być produktywnym podczas pracy zdalnej? Porady ułatwiające pracę przed komputerem
Często mówiło się, że artyści to największa grupa wykonująca wolny zawód. Szukając argumentów prawnych na potwierdzenie, że istotnie artyści wykonują wolny zawód, nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Artyści mogą bowiem pracować zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na umowę zlecenie czy też prowadzić działalność gospodarczą.
Czytaj także: Jak sprawdzić, czy pracodawca wysłał PIT do ZUS?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.