Raport został opublikowany 17 listopada, czyli dzień przed Narodowym Dniem Modlitwy Kościoła Włoskiego za Ofiary i Tych, Którzy Przeżyli Nadużycia, w intencji Troski o Nieletnich i Osoby Bezbronne. - Dokument zatytułowany "Chronić, zapobiegać, kształtować" omawia szczegółowo każdy z przypadków i proponuje środki zapobiegawcze - przekazuje agencja KAI.
Kolejne przypadki nadużyć
Przestępstwa, o których mowa, są bardzo różne. Obejmują m.in. niestosowne zachowania i język, kontakt fizyczny, molestowanie oraz stosunki seksualne, filmy pornograficzne, zaczepki przez internet, przemoc domową czy akty ekshibicjonizmu.
Spośród 89 ofiar aż 61 było w wieku 10-18 lat. Dokładnie 16 z nich jest w wieku powyżej 18. roku życia, a 12 poniżej 10. roku życia. Ponad połowę spośród 68 domniemanych sprawców stanowiły osoby między 40. a 60. rokiem życia. Wszyscy sprawcy są związani z włoskim Kościołem, ale część z nich pochodzi ze stanu świeckiego. To m.in. nauczyciele religii, katechiści, zakrystianie, animatorzy w oratoriach, przełożeni stowarzyszenia kościelnego, dyrektorzy urzędów kurialnych i szefowie organizacji pożytku społecznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Sekretarz generalny CEI abp Giuseppe Baturi zapewnił, że włoski Kościół nie chce niczego ukrywać. Stwierdził, że "teraz nadszedł czas, aby nie prać już brudnych szmat w rodzinie".
Prawdziwa zmiana dokonała się w Kościele właśnie wtedy, gdy zaczęliśmy wcielać się w szaty ofiar. Dzieliliśmy ich ból i rany, zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z tego czynnika bardziej niż z innych. I to sprawiło, że rozpoczęła się poważna zmiana stylu działania – oświadczył arcybiskup.
Duchowny wskazał, że dzięki temu raportowi Kościół zobowiązał się do oceny przypadków wykorzystywania. Ma także pomóc w sprawniejszym reagowaniu i zapobieganiu kolejnym przestępstwom. Duchowni podkreślają jednak, iż Kościół katolicki jest dopiero na początku drogi w walce z pedofilią.
Czytaj także: "Do zrobienia natychmiast". Będzie podatek kościelny?
Ten raport jest lusterkiem dla skowronków. Jestem porażony. Obejmuje tylko dwa lata, w czasie których był Covid, zawiera jedynie te dane, które udostępniły diecezje. Kardynał Zuppi mówił o 20 latach, teraz ten wycinek czasowy jeszcze bardziej się skurczył, dane są jednak alarmujące. W tym dokumencie nie uwzględniono przypadków zgłoszonych do Kongregacji Nauki Wiary, spraw zakończonych w sądzie i tych, które zna nasza organizacja – powiedział portalowi LaPresse Francesco Zanardi, przewodniczący Sieci "L’Abuso", czyli Stowarzyszenia Ofiar Przestępstw Seksualnych ze strony Duchowieństwa, komentując ogłoszony 17 listopada dokument.