Składniki odżywcze w agreście
Agrest jest mniej popularny niż jego krewniaczka porzeczka, co ze względu na obecną w nim ilość prozdrowotnych składników odżywczych, może nieco dziwić. Jego owoce zawierają witaminę C, witaminę B6, witaminę A, witaminę E, kwas foliowy, niacynę (witaminę PP), tiaminę, ryboflawinę i składniki mineralne (potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo).
Są bogate również w luteinę, pektyny, błonnik i kwasy organiczne.
Korzyści zdrowotne ze spożywania agrestu
Agrest jest niskokaloryczny i bogaty w cenne związki i substancje — błonnik, kwas jabłkowy i kwas cytrynowy — które zapobiegają zaparciom oraz wzdęciom. Jego spożywanie przyczynia się do utrzymania zdrowego układu pokarmowego, przyspieszania procesu przemiany materii i kontrolowania prawidłowej masy ciała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Korzyści zdrowotne związane z konsumpcją agrestu nie kończą się jednak na kwestii trawienia i metabolizmu. Agrest jest również środkiem do obniżenia poziomu złego cholesterolu, wzmocnienia serca, odporności i układu nerwowego. Uspokaja, zmniejsza napięcie związane ze stresem, korzystnie wpływa na pamięć i poprawia koncentrację.
Wspiera także zdrowie oczu, łagodzi objawy zwyrodnienia stawów, zapobiega występowaniu silnych bólów przy dnie moczanowej, pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, poprawia stan skóry, działa żółciopędnie i moczopędnie.
Przeciwwskazania do jedzenia agrestu
Pod względem kulinarnym agrest jest wszechstronny. Można spożywać go na surowo albo przygotowywać z niego dżemy, soki, koktajle, desery i sałatki. Świetnie sprawdza się również w łazience — rozgniecione owoce mogą posłużyć za złuszczający, domowy peeling.
Należy przy tym pamiętać, że jego nadmierne spożycie może prowadzić do bólu brzucha, wzdęć i biegunki, zwłaszcza u osób z wrażliwym układem pokarmowym. Jest niewskazany dla osób z wrzodami żołądka lub dwunastnicy, zapaleniem okrężnicy i jelit oraz niewydolnością nerek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.