Przepis na kiszone pomidory
Składniki:
- 2 kg niewielkich pomidorów,
- 2 litry wody.
- 4 łyżki octu,
- 1 łyżka soli,
- 7 ząbków czosnku,
- 4 liście laurowe,
- kilka nasion pieprzu,
- pęczek kopru.
Na początek trzeba dokładnie umyć pomidory, a czosnek obrać i pokroić w ćwiartki. Następnie pomidory wkładamy do słoików na przemian z koperkiem pieprzem i czosnkiem. Potem w garnku należy zagotować wodę z dodatkiem soli i liści laurowych. Mieszankę wlewamy do szklanych pojemników, szczelnie je zakręcamy i odwracamy do góry dnem.
Po kilku godzinach słoiki stawiamy pokrywką do góry i na kilka tygodni wstawiamy do piwnicy lub w inne chłodne i zacienione miejsce. Po upływie tego czasu możemy w pełni korzystać ze smakowych i zdrowotnych walorów tej niezwykłej kiszonki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prozdrowotne właściwości kiszonki z pomidorów
Nie bez powodu kiszone pomidory, podobnie jak inne tego typu produkty są uznawane za polskie superfoods. W tej kiszonce znajdziemy m.in.: witaminę A, C, E, K, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, magnez, błonnik pokarmowy i kwas mlekowy.
Regularne spożywanie kiszonych pomidorów nie tylko dostarczy do naszego organizmu wielu cennych elementów, ale również usprawni pracę układu immunologicznego i sercowo-naczyniowego. Poza tym wpłynie korzystnie na mikroflorę jelitową, pomoże pozbyć się złogów pokarmowych z układu pokarmowego i na długo zapewni nam uczucie sytości.
Kiszone pomidory pomagają pozbyć się nadprogramowych kilogramów, regulują ciśnienie tętnicze i wchłanianie cukru we krwi oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia incydentów kardiologicznych. Ta nietypowa kiszonka jest polecana osobom ze zbyt wysokim stężeniem złego cholesterolu LDL w krwiobiegu. Zaburzony poziom lipidów w osoczu krwi sprzyja rozwojowi miażdżycy udaru mózgu i zawału serca, dlatego kiszone pomidory warto jeść codziennie.