Przepisy jasno mówią o tym, że większość obywateli musi płacić za wywóz śmieci. Są jednak pewne grupy, których ten obowiązek nie dotyczy. Należy jednak pamiętać o tym, że o możliwości zwolnienia z pełnych opłat za wywóz śmieci decyduje gmina.
Może zatem zdarzyć się, że w danej miejscowości takich upustów czy zwolnień z obowiązku opłat po prostu nie będzie - zauważa "Super Express".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W większości przypadków funkcjonują uprzywilejowane grupy. Do tego grona zaliczają się m.in. seniorzy powyżej 65. roku życia, osoby o niskich dochodach (limit rzędu 1940 zł netto miesięcznie), osoby z niepełnosprawnością, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, ale i te osoby, które nie pobierają dodatków mieszkaniowych.
Ile za śmieci? Decyzja po stronie gminy
Mechanizmy obniżenia opłat są uzależnione również od gminy. Przykłady przedstawia "Dziennik Gazeta Prawna".
W Warszawie funkcjonuje program osłonowy dla rodzin wielodzietnych. W przypadku wystąpienia trudnej sytuacji finansowej miasto może pokryć nawet połowę opłaty za śmieci.
W Białymstoku z 50 proc. zniżki mogą skorzystać rodziny wielodzietne i osoby samotne. Kraków wprowadził zwolnienie z opłat dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, zaś Katowice oferują posiadaczom KDR zniżkę 20 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.