Kolonizatorzy Marsa będą musieli przyzwyczaić się do nowego rodzaju pożywienia. NASA wybrała 18 firm, które zajmą się przygotowaniem pożywienia dla kosmonautów. Nie wszystkie pomysły zgłoszone do konkursu Deep Space Food Challenge musiały być w pełni gotowe już w momencie zgłoszenia. NASA doceniła kreatywność i możliwość zapewnienia różnorodnego pożywienia kosmonautom.
Każda z 18 firm, które zostały wyróżnione przez agencję, otrzymała nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów. Wśród pomysłów na wyżywienie kosmonautów, znalazły się między innymi takie, które pozwalają wykorzystywać owady - na podstawie ich tkanek można by wyhodować dodatkowe tkanki, dzięki czemu produkt końcowy zawierałby więcej tłuszczu i białka.
Celem firmy Deep Space Entomoculture, która odpowiada za ten projekt, jest umożliwienie produkcji zamienników klasycznego mięsa przy użyciu komórek owadów. Wynika to z tego, że łatwiej jest im zaadaptować się do kosmicznych warunków.
Innym pomysłem na pożywienie jest odwadnianie szybkorosnących alg, które po zmieszaniu z orzechami będą stanowić chrupiące przekąski. To pomysł firmy Astra Gastronomy.
Z kolei Mission: Space Food proponuje drukowanie mięsa w drukarce 3D. Dużym walorem dla NASA jest możliwość zapewnienia różnorodności wyżywienia kolonizatorom Czerwonej Planety.
Robyn Gatens, dyrektor programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w NASA i sędzia konkursu, uważa, że pomysły, które powstały z myślą o konkursie, mogą przydać się na Ziemi. Dostrzega w nich szansę na zapewnienie pożywienia ludziom, którzy żyją w regionach, gdzie występują problemy z żywnością.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.