Tłusty czwartek jest ulubionym dniem wszystkich łasuchów. Właśnie wówczas mają doskonały pretekst do tego, by zajadać się uwielbianymi słodkościami.
W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem. Niegdyś nazywany był mięsopustem, ostatkami, ale i karnawałem. Tradycja związana ze spożywaniem tłustego jedzenia została zaczerpnięta od pogan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czasach przedchrześcijańskich na wystawnych ucztach z okazji tłustego czwartku serwowano pieczone mięsa, chleb czy wino. Pojawiały się też pierwsze pączki. Wówczas miały inną formę niż obecnie. Było to wytrawne ciasto chlebowe nadziewane mięsem, skwarkami czy słoniną. W Polsce wytrawne pączki służyły jako zakąska do wódki.
Natomiast od XVII zaczęto inspirować się kuchnią francuską i przyrządzać lżejsze i apetyczniejsze w wyglądzie ciasto drożdżowe. W anonimowej publikacji "Moda bardzo dobra smażenia różnych konfetów i innych słodkości", spisanej w 1686 roku, pojawiają się słodkie pączki z nadzieniem - opisuje serwis stronakuchni.pl.
Obecnie w tłusty czwartek rozkoszujemy się przede wszystkim pączkami z konfiturą różaną, marmoladą czy powidłami śliwkowymi. Oczywiście w cukierniach dostępne są też pączki z różnymi innymi nadzieniami. Poza tym są tacy, którzy stawiają np. na faworki.
Kiedy wypada tłusty czwartek 2024?
Kiedy w tym roku obchodzimy tłusty czwartek? Wypada on już 8 lutego. Ta data jest uzależniona od terminu Wielkanocy, która w tym roku będzie obchodzona już 31 marca.
Tłusty czwartek rozpoczyna ostatki, a więc ostatni tydzień karnawału. Warto wspomnieć również o tym, że w 2024 roku Środa Popielcowa obchodzona będzie 14 lutego, a więc w... walentynki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.