Stosowanie octu do prania to metoda, która jest znana od wielu pokoleń. W przeszłości był on regularnie wykorzystywany do czyszczenia ubrań. W dzisiejszych czasach, kiedy rośnie świadomość dotycząca wpływu proszków do prania na środowisko, ocet znowu zyskuje na popularności. Jest nie tylko ekologiczny, ale również bardzo skuteczny.
Ocet jest niezwykle pomocny w walce z trudnymi do usunięcia plamami. Doskonale radzi sobie z wywabianiem uporczywych plam na tkaninach. Aby jak najszybciej i najskuteczniej pozbyć się zabrudzeń, należy go nanieść bezpośrednio na ubrania, zanim plamy zdążą wyschnąć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ten naturalny produkt doskonale radzi sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Jest szczególnie skuteczny w przypadku śladów potu, antyperspirantu, tuszu, atramentu czy zabrudzeń po napojach, takich jak wino czy soki.
W każdym z powyższych przypadków, najlepiej jest wetrzeć ocet w zabrudzenie i odczekać kilka minut, aby mógł on wchłonąć się w tkaninę. Następnie, poplamione ubranie wkładamy do pralki i pierzemy je tylko w wodzie, bez dodatku proszku.
Ocet nie tylko skutecznie usuwa plamy, ale także pomaga zachować głębokie kolory ubrań i sprawia, że tkaniny stają się miękkie. Wystarczy dodać szklankę octu do pralki, a każde ubranie będzie milsze w dotyku. Co więcej, ocet zapobiega elektryzowaniu się i mechaceniu materiałów. Aby osiągnąć taki efekt, warto dodać go przed ostatnim cyklem płukania.
Czytaj także: Bohaterka "Kuchennych Rewolucji" z zarzutami. Nie do wiary, co miała zrobić w radiowozie
Dzięki wykorzystaniu octu podczas prania, możemy zachować głębokie kolory naszych ubrań. Wystarczy wlać szklankę produktu do bębna pralki, a nasze ulubione tkaniny zachowają swoją barwę i nie będą płowieć. Co ciekawe, ocet zapobiega również farbowaniu. Nowe ubrania warto więc moczyć w dwóch szklankach octu i odrobinie letniej wody przez około 15 minut. Po upływie tego czasu, pranie można wykonać.
Ocet jest również niezastąpiony w usuwaniu brzydkich zapachów z ubrań. Świetnie radzi sobie z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów z grubych i trudnych do doczyszczenia materiałów, takich jak ręczniki kąpielowe. Źle wysuszone lub wyprane tkaniny mogą stać się siedliskiem bakterii i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Miarka octu powinna rozwiązać problem nieprzyjemnie pachnących ręczników.
Przed uruchomieniem pralki, należy wlać ocet do szufladki na proszek, a następnie nastawić urządzenie na wysoką temperaturę. Ocet przyda się także podczas płukania ręczników. Dzięki temu, materiały będą bardziej chłonne.