Prawdopodobnie kombucha została odkryta w regionie na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim wokół gór Kaukaz. Właściwości prozdrowotne tego herbacianego grzyba wykorzystywała lokalna społeczność, wśród których wiele osób miało ponad 100 lat. To właśnie kombucha była uważana za sekret ich długowieczności. Mieszkańcy pili napar z herbacianego grzyba każdego dnia. Sfermentowana mikstura jest pełna dobroczynnych bakterii, witaminy C, żelaza, magnezu, cynku, wapnia oraz witamin z grupy B. Znajdziemy w nim również kwas mlekowy i kofeinę.
Zdrowotne właściwości kombuchy wzięli pod lupę naukowcy z Defence Institute of Physiology and Allied Sciences w Delhi w Indiach. Jej działanie przetestowali na szczurach, które wcześniej zatruto octanem ołowiu. Kombucha wzmocniła ich układ odpornościowy i zahamowała uszkodzenia, za które był odpowiedzialny podany gryzoniom związek. Również polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi sprawdzili, jak działa herbaciany grzyb. Badacze potwierdzają, że ma doskonały wpływ na zakwaszony organizm, oczyszcza krew i wątrobę z toksyn, odtruwa, dodaje energii i reguluje metabolizm. Naukowcy zauważyli też, że poprawia pracę trzustki, obniża poziom złego cholesterolu LDL we krwi oraz wzmacnia stawy. Osoby pijące regularnie napój przygotowany z herbacianego grzyba hamuje rozwój grzybicy jelit, poprawia wygląd skóry, wzmacnia włosy, wspomaga pracę serca i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością sfermentowanego napoju. W nadmiarze może powodować biegunki oraz wzdęcia. Na początek wystarczy pić dwie łyżki kombuchy trzy razy dziennie.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.