Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) dotykają 1 na 100 dzieci, co przekłada się na około 400 tysięcy osób w Polsce. To wyzwanie zarówno dla osób z ASD, jak i dla ich rodzin oraz opiekunów, dla których codzienne zadania, takie jak zakupy, mogą stanowić duże obciążenie.
Lidl, w oparciu o badanie przeprowadzone przez Fundację JiM, zwraca uwagę na trudności, z jakimi osoby z ASD mierzą się podczas zakupów. Wyniki analizy wskazują, że dla wielu z nich jest to stresujące doświadczenie, głównie z powodu nadmiernego hałasu, intensywnego oświetlenia oraz długich kolejek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ta świadomość skłania do poszukiwania i wdrażania rozwiązań, które mogą ułatwić życie osobom z ASD i ich bliskim.
W Lidl Polska nieustannie dokładamy starań, aby każdy czuł się w naszym sklepie komfortowo i mógł swobodnie robić zakupy. Dzięki obecności naszej marki w różnych lokalizacjach w całej Polsce możemy poznawać rozmaite potrzeby naszych klientów, dlatego już kilka lat temu wprowadziliśmy inicjatywę "Ciche godziny". Dla większości z nas jest to ledwo zauważalna zmiana, ale dla części klientów może być znacznym ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications, Lidl Polska.
"Ciche godziny"
Lidl Polska, mając na uwadze potrzeby osób z zaburzeniami rozwojowymi mózgu, w 2019 roku wprowadził w swoich sklepach akcję "Ciche godziny". Jest to inicjatywa opracowana we współpracy z Fundacją JiM, która ma na celu ułatwienie zakupów osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
"Ciche godziny" w Lidlu odbywają się w każdy piątek między 8.00 a 10.00 oraz w soboty od 19.00 do 21.00. W tym okresie sklepy minimalizują bodźce sensoryczne – zostaje wyciszona muzyka i ograniczone są komunikaty dźwiękowe, aby stworzyć bardziej przyjazne środowisko dla osób z ASD.
Ponadto, osoby deklarujące się jako neuroróżnorodne mogą korzystać z kas pierwszeństwa, gdzie są obsługiwane bez konieczności oczekiwania w kolejce.
Zaburzenie ze spektrum autyzmu
Zaburzenia ze spektrum autyzmu to zbiorcze określenie na różnorodne zaburzenia rozwojowe mózgu, charakteryzujące się wyzwaniami w komunikacji i interakcji społecznej, ograniczonymi zainteresowaniami oraz powtarzalnymi wzorcami zachowań.
Osoby w spektrum autyzmu mogą wykazywać bardzo różne poziomy funkcjonowania, od bardzo niskiego do wysokiego, co sprawia, że każdy przypadek jest inny. Zaburzenie to jest zazwyczaj diagnozowane we wczesnym dzieciństwie, choć u niektórych diagnoza może nastąpić później.
Ważne jest zrozumienie, że choć autyzm stanowi wyzwanie, osoby z ASD często posiadają unikalne talenty i sposób postrzegania świata, który może wzbogacać społeczność. Rozwój świadomości i zrozumienia autyzmu w społeczeństwie przyczynia się do lepszego wsparcia i integracji osób z ASD umożliwiając im pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym.