Komputerowe sztuczki, człowiek nie ma szans

Dostrzeżenie ukrytych informacji w wielkich bazach danych zawsze lepiej szło ludziom niż komputerom. Naukowcy z MIT postanowili jednak zmienić to za pomocą swojego algorytmu.

Nieludzka ludzka intuicja
Nieludzka ludzka intuicja (Pixabay.com, Pixies)

Program, który napisali pracownicy Instytutu Technologicznego w Massachusetts nosi nazwę Data Science Machine. Ta prototypowa maszyna do analizy danych została poddana licznym testom, w których jej przeciwnikiem były zespołu złożone z ludzi. Chodziło o wykrywanie przewidywalnych wzorów w nieoczywistych zbiorach danych.

Komputer okazał się zdecydowanie lepszy, pokonując 615 z 906 ludzkich drużyn. Warto wspomnieć, że żywi uczestnicy spędzali dni, tygodnie, a w niektórych przypadkach nawet miesiące, by odkryć prawidłowości i połączenia w niektórych sprawach. Maszyna rozwiązywała swoje problemy w zaledwie kilka godzin.

Algorytm używa różnych sztuczek, by replikować ludzkie zdolności i zwiększać wydajność. Dużo szybciej porównuje, mierzy, a także wykonuje serie trudnych obliczeń. Zwraca także szczególną uwagę na kategorie takie jak nazwa miesiąca czy marka produktu. Nowe wyniki poddaje dalszej analizie i porównuje ze starymi.

*Algorytmy takie jak Data Science Machine, choć odkrywcze, to raczej w pełni nie wyprą ludzkiej intuicji. *Mogą jednak pomóc analizować ogromne zbiory danych, które zalegają na komputerowych dyskach oraz w archiwach i w ten sposób przyspieszyć rozwój nauki. Badacze na razie każą jednak zachować spokój - to jeszcze nie jest sztuczna inteligencja, zdolna podejmować własne decyzje i mogąca zagrozić ludzkości.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić