Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Lasy Państwowe pokazały "przebierańca". "Dałeś się oszukać"

12

Ten owad wygląda dokładnie tak samo jak trzmiel i nawet zachowuje się identycznie. Jest to jednak zupełnie inny gatunek - trzmielówka łąkowa. - Jak się okazuje, tylko "udaje" trzmiela. - Żądlić na szczęście się nie nauczyła - piszą Lasy Państwowe na Facebooku.

Lasy Państwowe pokazały "przebierańca". "Dałeś się oszukać"
Trzmielówka łąkowa (Facebook)

Muchę, która wygląda jak trzmiel, pokazał oficjalny profil Lasów Państwowych na Facebooku. Jak opisują autorzy postu, na zdjęciu widzimy trzmielówkę łąkową, która jest "jednym z najdoskonalszych naśladowców trzmieli".

Muchówka udaje trzmiela

Jak się okazuje, muchówka ta ma swoje powody do tego, by udawać trzmiela. Przede wszystkim dba o swoje bezpieczeństwo. Ale takie zabarwienie pozwala temu owadowi bez wzbudzania podejrzeń zakraść się do gniazda trzmiela i złożyć tam jaja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wydawało mi się, że film kręcą". Świadkowie o strzelaninie w Szczecinie

Larwy tej muchówki bardzo często żywią się też martwymi larwami trzmieli, ale w niektórych przypadkach atakują też żywe. Tylko żądlić [trzmielówka] na szczęście się nie nauczyła - piszą Lasy Państwowe.

Można spotkać w całej Polsce

W Polsce trzmielówki są pospolite na terenie całego kraju. Przede wszystkim są spotykane na terenie województw łódzkiego, pomorskiego, lubelskiego oraz w Bieszczadach.

Te owady mają ciało o długości od 11 do 16 mm, gęsto owłosione, złotobrunatne do pomarańczowoczarnego. Ma żółto owłosione czoło i twarz, brunatne i błyszczące zapoliczki, a czułki ma pomarańczowe z brunatną wicią.

Trzmielówka łąkowa - skąd pochodzi?

Ma też brunatną plamę obecną pośrodku przezroczystych skrzydeł i czarne odnoża. Rozprzestrzeniona jest w krainie palearktycznej, która obejmuje całą Europę, Wyspy Kanaryjskie, Azory, Maderę, Wyspy Zielonego Przylądka, Afrykę powyżej zwrotnika Raka, Półwysep Arabski, Wyspy Japońskie, Azję Mniejszą i te regiony Azji, które leżą na północ od Himalajów.

Te owady można też spotkać w krainie nearktycznej, która obejmuje północną część Meksyku, Amerykę Północną i Grenlandię.

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić