Wyrok TSUE. Rzecznik rządu o dalszych krokach Morawieckiego

38

4 marca Piotr Müller wziął udział w konferencji prasowej na temat aktualnych wydarzeń w Polsce. Rzecznik rządu odniósł się między innymi do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego nominacji do Sądu Najwyższego. Orzeczenie nie było pomyślne dla naszego kraju. Co dalej?

Wyrok TSUE. Rzecznik rządu o dalszych krokach Morawieckiego
Piotr Müller przedstawił plany rządu odnośnie odpowiedzi na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Piotr Müller przyznał, że poprzedniego dnia członkowie Rady Ministrów dyskutowali nad tym, jak właściwie zareagować na niekorzystny dla Polski wyrok. Zebranie zakończyło się przedstawieniem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rekomendacji.

Wyrok TSUE dot. nominacji do Sądu Najwyższego w Polsce. Co zrobi premier?

Jak zapowiedział rzecznik rządu, zgodnie z rekomendacją członków Rady Ministrów premier prawdopodobnie złoży do Trybunału Konstytucyjnego specjalny wniosek. W jego treści będzie domagał się potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa tego organu co do wyższości konstytucji RP nad prawem Unii Europejskiej.

To jest orzecznictwo, które od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest utrwalone, ale żeby nie było żadnych wątpliwości, chcemy, aby w sposób kompleksowy Trybunał Konstytucyjny odniósł się do tej materii – uzasadnił Piotr Müller w trakcie konferencji.

Piotr Müller zaznaczył, że Polska nie jest pierwszym krajem, który decyduje się na podobny krok. Analogiczne spory z UE miały toczyć się m.in. w Niemczech, Danii czy Czechach – w tych państwach również ma obowiązywać zasada, że lokalne prawo konstytucyjne jest ważniejsze niż wyrok UE. Według Morawieckiego, w przypadku Polski doszło do przekroczenia kompetencji przez TSUE.

Zobacz także: Zobacz też: Wyrok TSUE w sprawie KRS. Jest gorący komentarz z rządu
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić