Trujące powietrze w Zakopanem. Jest gorzej niż w Indiach

W stolicy polskich Tatr stężenie szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne normy ponad dziesięciokrotnie.

Trujące powietrze w Zakopanem. Jest gorzej niż w Indiach
(East News)

Zanieczyszczenie powietrza w Zakopanem jest bardzo wysokie. "Rzeczpospolita" informuje, że sytuacja jest gorsza niż w Delhi, które uchodzi za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Według ostatnich pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, skażenie powietrza w Zakopanem wynosi 520,8 ug/m3, podczas gdy obowiązująca norma to 50 ug/m3. W Delhi tego samego dnia zanieczyszczenie powietrza sięgało 445 ug/m3.

Ministerstwo Środowiska ponoć wie o problemie. Resort uważa, że sytuacja powoli ulega poprawie. Zapowiada także, że kwestią kluczową w tym przypadku będzie modernizacja systemów ciepłowniczych oraz pozostałych elementów odpowiedzialnych za ogrzewanie budynków. Jednak aktywiści klimatyczni uważają, że rząd powinien bardziej sumiennie informować obywateli o grożącym im niebezpieczeństwie.

Co roku zanieczyszczone powietrze przyczynia się do śmierci 45 tys. Polaków. Zgodnie z polskim prawem, władze mają obowiązek poinformować społeczeństwo o zanieczyszczeniu dopiero wtedy, gdy przekroczy ono 300 ug/m3. We Francji taki obowiązek pojawia się już przy skażeniu powietrza na poziomie 80 ug/m3.

18 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. Aktywiści klimatyczni przekonują, że wyjazd do Zakopanego może być szkodliwy dla zdrowia. Jednocześnie przestrzegają, że napływ dużej liczby turystów w jedno miejsce może dodatkowo pogorszyć jakość powietrza w mieście i jego okolicach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić