Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Porażka. Polak nie dostał najwyższego stanowiska wojskowego w Unii

140

A było tak blisko. Polak nie będzie szefem Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Wskazywany jako jeden z faworytów do tej funkcji generał Sławomir Wojciechowski przegrał w tajnym głosowaniu. Największe zaufanie wojskowych z 27 krajów sojuszu zdobył szef sztabu wojskowego z Irlandii.

Porażka. Polak nie dostał najwyższego stanowiska wojskowego w Unii
Generał Wojciechowski nie będzie szefem Komitetu Wojskowego w UE (Twitter, Sztab Generalny WP)

W środę 15 maja miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń dla obronności państw Unii Europejskiej. Na specjalnym tajnym głosowaniu przedstawiciele 27 armii wybrali szefa Komitetu Wojskowego, który przez kolejne trzy lata będzie piastować tę funkcję.

Wojskowi w środowym tajnym głosowaniu mieli możliwość wyboru pomiędzy trzema kandydatami. Wśród nich znajdował się m.in. polski generał Sławomir Wojciechowski, który jak twierdzili dziennikarze, był typowany na jednego z faworytów do objęcia tej funkcji. Jego rywalami byli zaś szefowie sztabów wojskowych z Irlandii i Słowenii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tusk chce wzmocnić zaporę. Niedowierzanie w PiS

Polak przegrał w tajnym głosowaniu na Szefa Komitetu Wojskowego UE

Jak się jednak okazało, pomimo roli faworyta gen. Sławomir Wojciechowski nie został szefem Komitetu Wojskowego UE. Został on pokonany przez Irlandczyka. Jak wskazuje dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon, kluczowa okazać się mogła wspomniana rola szefa sztabu wojskowego. Tego stanowiska, w przeciwieństwie do swoich kontrkandydatów, Polak nie piastował.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Mimo to jeszcze pod koniec lutego minister Obrony Narodowej Kosiniak-Kamysz poinformował o zgłoszeniu jego kandydatury. Rola szefa Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej miała być dla wojskowego kolejną taką funkcją. Do tej pory był on bowiem reprezentantem Polski przy Komitetach Wojskowych UE i NATO.

W przypadku wybrania do tej funkcji gen. Wojciechowski kierowałby wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi w Unii. Jednocześnie odpowiadałby za rozwój zdolności wojskowych oraz doradzanie i wydanie zaleceń Komitetowi Politycznemu i Bezpieczeństwa. Do wygranej potrzebna było co najmniej 14 głosów popierających kandydaturę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić