Czy płaca bez pracy ma sens? Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW) z Berlina oraz Stowarzyszenie "Mój Dochód Podstawowy" przeprowadzą eksperyment, który odpowie na to pytanie. W badaniu weźmie udział 1500 osób, z których 120 ma przez trzy lata otrzymywać bezwarunkowy, nieopodatkowany dochód podstawowy w wysokości 1200 euro miesięcznie.
Pozostali uczestnicy eksperymentu będą grupą odniesienia, aby stwierdzić, czy zmiany zachowań w pierwszej grupie to rzeczywiście skutek bezwarunkowego dochodu - tłumaczą eksperci DIW. Badanie będzie sfinansowane z datków 140 tysięcy prywatnych darczyńców.
- Chcemy wiedzieć jak dochód podstawowy wpływa na zachowanie i postawy oraz czy może pomóc sprostać niektórym wyzwaniom dla naszego społeczeństwa - mówił Inicjator założonego sześć lat temu Stowarzyszenia "Mój dochód podstawowy" Michael Bohmeyer.
Chodzi tutaj np. o zmniejszenie nierówności społecznych albo o decyzje, jakie podejmują obywatele. Czy np. ludzie z tym dochodem będą przejmować się kwestiami środowiskowymi?
Chętni nie muszą spełniać tak naprawdę żadnych warunków. Zgłosić się może każdy mieszkaniec Niemiec, który ukończył 18 lat, wystarczy, że wypełni ankietę na stronie projektu. Zapisy trwają do 10 listopada 2020 lub do dnia, gdy wpłynie milion zgłoszeń.
Eksperyment cieszy się wielką popularnością, bo jak podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", w ciągu godziny od rozpoczęcia zapisów, napłynęło około 35 tysięcy zgłoszeń.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.