Jak powiedział w rozmowie z propagandową agencją TASS komisarz wojskowy Moskwy pułkownik Maksym Łoktiew, aby ustalić miejsce zamieszkania poborowego, wykorzystuje się systemy kamer miejskich w Moskwie.
Kamery miejskie pomogą ściągnąć Rosjan do wojska
Łoktiew przekazał, że komisje wojskowe działają na polecenie mera Moskwy, a organizacje, w których pracują poborowi, zobowiązani są do przekazywania informacji o uchylających się mężczyznach komisariatom wojskowym.
Ale to nie koniec śledzenia obywateli. Pułkownik przekazał, że organizacje edukacyjne również przekazują i zobowiązane są do ustalenia, gdzie i na jakich warunkach poborowy studiuje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspólnie szukają uchylających się
Łoktiew podkreślił, że dzięki dostępowi do takich informacji dużo łatwiej będzie przekazać wezwanie do wojska.
Zdaniem komisarza, główną przyczyną niestawiennictwa się obywateli w wojskowym urzędzie meldunkowym i poborowym jest to, że nie mieszkają oni w miejscu zameldowania.
Aby ściągnąć więcej Rosjan do wojska, wspólnie działają wojskowe komisariaty, mer Moskwy Siergiej Sobianin i główny departament Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji ds. Stolicy. 1 kwietnia 2023 r. w Rosji rozpoczął się wiosenny pobór do wojska.
Pobór w Rosji
Zgodnie z dekretem prezydenta Władimira Putina, podpisanym 30 marca, do służby wojskowej powołanych zostanie 147 tys. osób. Pobór odbywa się w 83 regionach Rosji.
Wcześniej Rada Federacji przyjęła ustawę o zmianach zasad rejestracji wojskowej w Rosji. Teraz wezwania będą doręczane nie tylko osobiście, ale także za pośrednictwem państwowych serwisów internetowych.
Tym którzy nie stawią się w wojskowym urzędzie meldunkowym i poborowym 20 dni po wysłaniu dokumentu, zakażą wyjazdu za granicę i prowadzenia samochodu.