Niebieski grzyb w lasach
Pierścieniak gryszpanowy, czyli Stropharia aeruginosa, to grzyb, na którego można natknąć się w polskich lasach. Nie niezwykłym znaleziskiem dla grzybiarzy, ponieważ wygląda naprawdę niecodziennie. Występuje w Europie, Ameryce Północnej oraz Iranie. Gdzie występuje w Polsce? Przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych.
Ma charakterystyczny wygląd, ponieważ pokryty jest niebieskozieloną warstwą z obecnością śluzu. Jego kapelusz może liczyć nawet do ośmiu centymetrów średnicy. Na wierzchu ma także białe łuseczki. Grzyb nie jest jednak pokryty śluzem zawsze — w czasie suszy nie jest on obecny na pierścieniaku. Kapelusz grzyba zmienia się z czasem. Im jest on starszy, tym bardziej płaski ma kapelusz. Pod spodem grzyba znajdują się gęste blaszki.
Jadalny niebieski grzyb
Choć grzyb swoim wyglądem przypomina trującego, jest jadalny, jednak trzeba na niego uważać. Ma bowiem wyjątkowe właściwości, ponieważ może wchłaniać i kumulować substancje toksyczne, o czym przestrzega na Twitterze Karkonoski Park Narodowy. W USA stwierdzono przypadki zatruć grzybami zebranymi w okolicach wysypiska odpadów.
Można więc jeść łysiczki, jednak ich smak nie jest zbyt wyraźny, dlatego nie warto ryzykować. Nie jest szczególnie smaczny, dlatego po znalezieniu okazu w lesie lepiej zostawić go w spokoju — wystarczy zrobić pamiątkowe zdjęcie.