W styczniu wprowadzone zostały limity zużycia energii. W ramach Tarczy Solidarnościowej wytyczono je na poziomie 2000, 2600 oraz 3000 kWh.
Ostatnio te limity zostały podniesione. Rząd zmodyfikował ustawę, na mocy której limit zużycia energii po preferencyjnej, zamrożonej stawce został podniesiony z 2000 do 3000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych.
Poza tym doszło do podniesienia limitu z 2600 do 3600 kWh dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnościami. Dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny aktualny limit to 4000 kWh. Wcześniej było to natomiast 3000 kWh.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warunki pozostają takie same, jak do tej pory. Energia zużyta poniżej limitu będzie więc oznaczać wydatek rzędu około 41 gr za kWh netto. Te gospodarstwa domowe, które przekroczą limit, za zużytą powyżej niego energię zapłacą również niewiele więcej, bo około 69 gr za kWh.
Tyle może zostać w portfelach Polaków
W materiale opublikowanym na łamach "Super Expressu" wskazano, że "dzięki zastosowaniu rządowej Tarczy Solidarnościowej polska rodzina zapłaci w tym roku za energię od 3 do nawet 4 tys. tys. zł mniej".
Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej ceny netto energii elektrycznej w Polsce są jednymi z najniższych w Europie - skomentował natomiast Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, cytowany przez tabloid.
Wyższe limity będą obejmować wszystkie gospodarstwa domowe - również te, które przed wejściem w życie zwiększenia wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej przekroczyły już dotychczasowy limit. Potencjalna nadpłata zostanie zaliczona na poczet następnej faktury.