W zależności od gatunku bukszpan może być wiecznie zielonym krzewem lub ozdobnym drzewkiem dorastającym nawet do trzech metrów. Ze względu na gęste ugałęzienie i błyszczące listki oraz łatwość w formowaniu sadzony jest w ogrodach w celu dekoracyjnym, niezwykle często przybiera także postać żywopłotu.
Gatunek ten nie ma specjalnych wymagań glebowych (dobra będzie ziemia bogata w wapń), a jeśli chodzi o stanowisko, lubi cień lub półcień. W pielęgnacji bukszpanu niezwykle istotne jest przycinanie przy pomocy ostrych sekatorów – kwiecień jest na to najlepszym momentem.
Zobacz też: W Lublinie mieszkańcy stworzą wspólne ogrody. Sami zdecydują o ich ostatecznym kształcie
W kwietniu chętnie żerują na bukszpanach
W tym miesiącu radzimy także dokładnie przyjrzeć się roślinie, gdyż może żerować na niej ćma bukszpanowa, która zostawia na gałęziach charakterystyczną przędzę (łatwo pomylić z pajęczyną).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To szkodnik, który dotarł do Polski niespełna dekadę temu i zaczął siać spustoszenie. Najgroźniejszy jest przed przeistoczeniem, gdy panoszy się jako zielona gąsienica. Ćma bukszpanowa przede wszystkim obgryza liście, ale może doprowadzić także do tego, że roślina całkowicie wyschnie i obumrze.
Naturalny oprysk na ćmę bukszpanową
Zatem jak chronić bukszpan w swoim ogródku? Dobrym sposobem jest zrobienie naturalnego oprysku. Do dużej szklanki wody dodaj dwie łyżki octu, a następnie przelej do butelki z atomizerem. Spryskaj obficie bukszpan, a po pół godzinie spłucz wodą.
Problem ze szkodnikami powinien odejść w zapomnienie. Jeśli jednak ćma bukszpanowa przetrwa oprysk, konieczny będzie zakup sklepowy specyfik z Bacillus thuringiensis w składzie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.