Autorzy apelu zwracają uwagę, że budynek teatru jest wizytówką miasta, ale w kwietniu 2022 r. administracja miasta postanowiła umieścić na nim transparent z literą "Z", która jest symbolem wsparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Czytaj także: Atak na polskich strażników. Nagranie z granicy
Obrzucali budynek teatru farbą i jajkami
Przedstawiciele teatru podkreślają, że miejscowi mają niejednoznaczny stosunek do symbolu. W związku z tym mieszkańcy Irkucka od tego czasu regularnie obrzucali budynek teatru zgniłymi jajami i zieloną farbą, co niejednokrotnie uszkadzało elewację budynku.
Teatr jest poza polityką. Nie powinien być billboardem, platformą polityczną ani celem dla zgniłych jaj. Teatr powinien i powinien być chroniony przed takimi wydarzeniami, odizolowany od polityki i otwarty na miasto. Teatr musi pozostać teatrem – czytamy w apelu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Władze ignorowały prośby
W swoim liście przedstawiciele środowiska teatralnego zwrócili również uwagę, że początkowo baner został umieszczony niezgodnie z obowiązującymi przepisami miejskimi, ponieważ reklama nie może być umieszczana na instytucjach kultury.
Aktywiści po raz kolejny zwrócili się do władz miasta z prośbą o usunięcie baneru i sprawdzenie legalności jego zamieszczenia. Wcześniejsze ich prośby były ignorowane.
Rosjanie wspierają wojnę
Litera "Z" to jeden z symboli umieszczanych na pojazdach wojskowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej biorących udział w inwazji na Ukrainę. W Rosji jest obecna wszędzie - na samochodach, koszulkach i bluzach. Pojawia się nawet na pojazdach komunikacji miejskiej czy na deserach w piekarniach.
W swoich oknach Rosjanie wywieszają flagi narodowe z naszytym emblematem "Z" pokazując swoje wsparcie dla brutalnej wojny w Ukrainie. Początkowo władze Rosji nie tłumaczyły znaczenia tego symbolu.
Pojawiały się doniesienia, że "Z" może oznaczać "Zapad" (zachód) i odnosić się do zachodniej grupy wojsk. W marcu 2022 roku rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu, wyjaśnił, że litera "Z" w tym kontekście to skrót od "Za pabiedu!" – "za zwycięstwo".