Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak | 

Rosjanie uciekają z kraju i szukają azylu w krajach Unii Europejskiej

W roku 2023 co najmniej 18 820 obywateli Rosji wystąpiło o azyl do władz krajów Unii Europejskiej – podaje portal Meduza, powołując się na dane Eurostatu. Najczęściej Rosjanie szukali schronienia w Niemczech, Francji i Hiszpanii. W Polsce takich zgłoszeń było jedynie 5 proc.

Rosjanie uciekają z kraju i szukają azylu w krajach Unii Europejskiej
Urząd do Spraw Cudzoziemców w Warszawie przy ul. Taborowej 33 (Google Maps)

Nie wszyscy Rosjanie są zadowoleni z tego co dzieje się w ich ojczyźnie. Najbardziej zdesperowani uciekają z kraju i szukają azylu. Najczęściej wybierają Europę. Według statystyk dostępnych na stronie Eurostatu – Rosjanie złożyli 18820 wniosków o azyl w krajach UE w 2023 roku.

"Najczęściej Rosjanie ubiegali się o azyl w Niemczech – 7655 wniosków. Na drugim miejscu znalazła się Francja, z 4125 obywatelami Rosji, którzy zwrócili się do jej władz o azyl. W Hiszpanii o azyl wystąpiło 1615 Rosjan. - podaje portal Meduza.

Sprawdziliśmy, ilu rosyjskich obywateli szuka schronienia w Polsce. Okazało się, że jest ich naprawdę niewielu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wycisną go jak cytrynę". Były szef wywiadu o sprawie Szmydta

Azyl w Polsce

Aby ubiegać się o azyl w Polsce, należy zgłosić się do Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W 2023 roku na taki krok zdobyło się zaledwie 5 proc. wszystkich Rosjan, którzy złożyli wnioski w krajach EU. O azyl nad Wisłą ubiegało się 970 Rosjan.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
W 2023 r. prawie 19 tys. Rosjan po raz pierwszy wystąpiło o azyl w krajach UE. To rekord od siedmiu lat – podaje Meduza na platformie X.

Skokowy wzrost zainteresowania azylem w EU przez Rosjan

Aby pokazać jak skokowo Rosjanie zaczęli szukać schronienia w krajach UE świadczy fakt, że w latach 2017-2019 Rosjanie składali rocznie od 11,7 do 12,5 tys. wniosków o azyl w krajach wspólnoty.

Z kolei w czasie pandemii koronawirusa w latach 2020-2021 liczba "rosyjskich" wniosków wyniosła niecałe 5,5 tys. Lawinowy skok nastąpił zaraz po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W 2023 r. liczba wniosków od obywateli rosyjskich była najwyższa od siedmiu lat.

Prawo międzynarodowe w sprawie azylu

Według prawa międzynarodowego każda osoba prześladowana w swojej ojczyźnie ma prawo ubiegać się o azyl. Każdy narażony na ryzyko poważnej krzywdy w swoim kraju może wystąpić o ochronę międzynarodową.

Azyl to jedno z praw podstawowych, a przyznanie go osobom spełniającym kryteria zawarte w konwencji genewskiej z 1951 r. dotyczącej statusu uchodźców jest międzynarodowym obowiązkiem państw-stron, wśród których znajdują się państwa członkowskie UE – czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić