Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

COVID-19. Widać to jak na dłoni. Oto wyniku eksperymentu z przyłbicą

148

Zasłanianie nosa i ust to od początku pandemii jedna z kluczowych zasad. Eksperci z całego świata przekonują, jak bardzo jest to istotne w ograniczeniu rozprzestrzeniania koronawirusa. Jednak wiele osób zamiast maseczki wybiera przyłbice, które już nie są tak dobrą ochroną.

COVID-19. Widać to jak na dłoni. Oto wyniku eksperymentu z przyłbicą
Eksperyment dotyczący skuteczności przyłbic w walce z koronawirusem.

Eksperci nie zalecają przyłbic jako skutecznego zamiennika maseczki. Przyłbica nie stanowi ochrony dróg oddechowych, a ponadto nie jest w stanie zatrzymać wszystkich aerozoli, które wydostają się podczas mówienia lub kichania.

Ponadto kiedy mówimy lub kichamy, możemy uwolnić dużą ilość płynu, który nie znika od razu. Większe krople spadną na ziemię, a mniejsze będą utrzymywać się w powietrzu. Ponieważ przyłbica nie jest szczelna, wirusy mogą się dalej rozprzestrzeniać.

Przyłbica nie ochroni przed wirusem

Najnowsze badania ukazują, że przyłbice nie są tak skuteczne jak maseczki i nie powinny być zamiennikami. Testy przeprowadzili naukowcy z Fukuoka University w Japonii, a ich wyniki ukazały się w czasopiśmie naukowym "Physics of Fluids".

Zobacz także: What Happens When a Sneeze Blasts a Face Shield

Naukowcy sprawdzili, co się stanie, kiedy z odległości metra kichniemy w osobę noszącą przyłbicę. Okazało się, że aerozol dociera do osłony i zbliża się do twarzy tego człowieka, dzięki pierścieniowi wirowemu, który powstaje w wyniku np. kichnięcia, czyli gwałtownego uwolnienia płynów.

Przyłbice mają większą zaletę, ponieważ chronią także oczy, czego nie robi maseczka. Powstaje teraz bardzo dużo pół przyłbic, które jak maseczka zasłaniają tylko nos i usta. Eksperci nie zalecają jednak takiego rozwiązania. Eksperci z Japonii opracowują już ulepszone modele przyłbic.

Opracowujemy kilka ulepszonych modeli. Chcemy przyczynić się do ochrony ludzi przed infekcją i wierzymy, że w niedalekiej przyszłości pracownicy medyczni będą mogli skutecznie chronić się używając używając jedynie osłony twarzy - powiedział jeden z ekspertów Fujio Akagi.
Zobacz także: Maseczki w pracy. Ciarka: każdego zakładu nie sprawdzimy
Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić