Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska | 
aktualizacja 

Jak przycinać róże na wiosnę? Poznaj trik ogrodników

2

Każdy z nas na nieuchronnie zbliżającą się wiosnę chciałby mieć piękny ogród. Nie ma w tym niczego dziwnego. Jednymi z najpiękniejszych kwiatów są róże. Warto jednak wiedzieć, kiedy i jak je przycinać, żeby rosły zdrowo i pięknie się rozwijały. Poznaj trik ogrodników, a już nigdy ci nie zwiędną!

Jak przycinać róże na wiosnę? Poznaj trik ogrodników
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Wiosna to idealna pora roku, by zadbać o ogród. Jeśli jesteś fanem róży - to świetny czas, by odpowiednio zadbać o krzewy.

Przycinanie jest najważniejsze

Zabiegi pielęgnacyjne takie jak właściwe przycinanie pomogą im bujnie i okazale rosnąć. Jak się okazuje, przycinać warto zarówno małe krzewy, jak i te okazałe, pnące się po pergolach czy kratkach. Ważny jest jednak sposób i czas, w jakim należy to robić.

Wszystkie gatunki róż warto przycinać wiosną, szczególnie po przesadzeniu. Poprzez ten zabieg światło jest wpuszczone do bardziej schowanych pędów, przez co krzew obficiej kwitnie.

A kiedy warto zabrać się za przycinanie? Najlepszy termin to przełom marca i kwietnia, a także cały kwiecień. Wtedy ryzyko wystąpienia przymrozków jest bardzo nikłe. Pędy będą więc miały czas na to, aby zregenerować się po cięciu. Należy pamiętać, że krzew regeneruje się i "zabliźnia" ok. 3-4 tygodni.

Jeśli wystąpią przymrozki, roślina może zostać uszkodzona, przez co albo nie będzie kwitła albo nawet obumrze. Pamiętaj również, aby po przycięciu pędy posmarować maścią ogrodniczą.

Najważniejszy w przycinaniu róż jest wybór dobrej jakości, ostrego narzędzia - nie może być to zwykły sekator. Lepiej też przyciąć trochę za mało, niż za dużo. Nie można też ciąć pod dużym kątem.

Na wiosnę ogrodnicy często stosują też opryski. Najlepiej użyć ich jeszcze kiedy roślina nie wyda ani jednego liścia, czyli przed przycinaniem. Ta roślina niestety jest podatna na ataki mączniaków, dlatego preparaty powinny być wzbogacone o substancje chroniące przed tymi szkodnikami.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić