aktualizacja 

Masz żółty nalot na aucie? Ekspert wyjaśnia, skąd się bierze

24

Problemem dla wielu posiadaczy samochodów jest regularnie pojawiający się na samochodach żółty pył. Ten brudzi szyby i karoserię, samochód często wymaga mycia. Jak się okazuje, pochodzi z sosny, która wiosną intensywnie pyli. Ekspert tłumaczy, w jaki sposób ten pyłek szybko się rozprzestrzenia.

Masz żółty nalot na aucie? Ekspert wyjaśnia, skąd się bierze
Masz żółty nalot na aucie? Ekspert wyjaśnia, skąd się bierze (Adobe Stock)

Wiosna to problematyczny okres nie tylko dla alergików, ale także posiadaczy aut czy domów. Wszystko przez wszędobylski, żółty proszek, który osadza się na naszych samochodach czy oknach w budynkach.

Jak się okazuje, za ten stan rzeczy winne są przede wszystkim sosny, które w tym okresie bardzo aktywnie pylą.

Proszek pochodzący z szyszek sosny jest bardzo lekki. Z tego powodu może być niesiony przez wiatr na dalsze odległości i osadzać się w miejscach, które są oddalone od drzew nawet o wiele kilometrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak przyrządzić syrop sosnowy?

Ilość pyłu, który emituje pojedynczy kwiatostan męski sosny, jest ogromna. Leśnicy szacują, że mowa nawet o 5 milionach ziaren pyłku. Dla porównania - tyle jajek znosiłoby w ciągu roku aż 17 tysięcy kur.

Pyłek jest i będzie obecny w powietrzu przez kilka tygodni, a my nie mamy wyjścia. Gdy na naszych parapetach czy samochodach nazbiera się go dużo, trzeba sięgnąć po wodę oraz detergent i brudne miejsce wyczyścić.

Jak pozyskuje się nasiona sosny? Ekspert tłumaczy

Nasiona sosny są jednak kluczowe dla rozwoju drzewostanów w wielu nadleśnictwach w naszym kraju. Co ciekawe, proces ich pozyskiwania jest dość skomplikowany, o czym przekonuje Zdobysław Czarnowski z Nadleśnictwa Kościerzyna.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak się okazuje, w zależności od drzewostanu (gospodarczy lub wyłączony) szyszki zbierane są z drzew stojących lub też ściętych. Po odpowiedniej selekcji trafiają one do specjalnego miejsca, zwanego wyłuszczarnią.

Tam szyszki - przechowywane w specjalnych szufladach - są ogrzewane, wskutek czego otwierają się i wyrzucają nasiona do specjalnych pojemników. Część szyszek trafia także do specjalnych wirówek, które oddzielają nasiona, a następnie są one odpowiednio selekcjonowane za pomocą specjalnej maszyny.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić