Bogdan Kicka| 

Co grozi za ściąganie na maturze? Konsekwencje są naprawdę surowe

10

Matura to czas wielkiego stresu dla uczniów, którzy stają przed najważniejszym egzaminem w życiu. Presja zdobycia dobrych wyników może być ogromna i niekiedy prowadzi do podejmowania ryzykownych i nieodpowiedzialnych decyzji, takich jak ściąganie. Warto jednak pamiętać, co grozi za ściąganie na maturze. Konsekwencje są naprawdę surowe.

Co grozi za ściąganie na maturze? Konsekwencje są naprawdę surowe
Egzamin maturalny. (Canva)

Matura 2024 zbliża się wielkimi krokami. Główna sesja egzaminacyjna odbędzie się zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE).

Kiedy rozpoczynają się matury?

Egzaminy pisemne rozpoczną się 7 maja i potrwają do 24 maja. Egzaminy ustne zaplanowano na dwa okresy: od 11 do 16 maja (z wyłączeniem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja. Jest to czas, kiedy uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami nabytymi w ciągu ostatnich lat nauki.

Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli przystąpić do egzaminów w maju lub będą musieli poprawić swoje wyniki, przewidziano terminy dodatkowe. Egzaminy pisemne w sesji dodatkowej odbędą się od 3 do 17 czerwca, natomiast egzaminy ustne będą miały miejsce między 10 a 12 czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Danuta Martyniuk wspomina zdane prawo jazdy. Zenek kupił jej mercedesa

Co grozi za ściąganie na maturze?

Egzaminacyjna (CKE) stanowczo podkreśla, że każdy zdający ma obowiązek samodzielnie rozwiązywać zadania podczas matury. W przypadku wykrycia niesamodzielnej pracy, egzamin może zostać unieważniony – nie tylko w trakcie trwania testu, ale i po jego zakończeniu.

Unieważnienie podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej następuje w przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania przez zdającego zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, w szczególności w przypadku stwierdzenia występowania w pracy zdającego jednakowych sformułowań wskazujących na: udostępnianie rozwiązań innemu zdającemu, korzystanie z rozwiązań dokonanych przez innego zdającego, korzystanie podczas egzaminu z niedozwolonych materiałów, np. przepisanie fragmentu pracy z podręcznika lub opracowania, witryny internetowej - wyjaśnia CKE

Uczniowie, którzy zostaną przyłapani na ściąganiu podczas matury, nie tylko tracą szansę na zdanie egzaminu w danym roku. Nie mają również możliwości przystąpienia do poprawki w ramach sesji dodatkowej. Oznacza to, że kolejna okazja do zdobycia świadectwa dojrzałości nadarzy się dopiero za rok, co może znacząco wpłynąć na ich dalsze plany edukacyjne czy zawodowe.

Ryzyko to jest więc znacznie większe niż potencjalne korzyści płynące z nieuczciwego zdobycia lepszych wyników. Ponadto, uczciwe podejście do matury i rzetelne przygotowania mogą nie tylko zapewnić uczniowi satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, ale również lepsze przygotowanie do dalszej edukacji i wyzwań zawodowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić