"Krwawa" broda to zasługa genu MC1R. Istnieje coś takiego jak allel dominujący i allel recesywny. W przypadku kiedy gen dominujący zawiera np. ciemny pigment, wtedy sytuacja jest prosta - csoba posiada ciemne owłosienie. Jednak organizm jest nieco bardziej skomplikowany i nie zawsze jest tak, że gen dominujący faktycznie dominuje. Nie istnieje bowiem tylko jeden gen, który koduje kolor włosów, ale cała masa! I czasami one okazują się dużo silniejsze od niego.
Zapytacie, co to oznacza? Jeśli jesteś brunetem lub blondynem, a na brodzie rosną ci rude włosy, znaczy to w uproszczeniu, że żaden gen kodujący kolor nie jest w stanie dominować w twoim organizmie. Co więcej, geny mogą być przyjmowane przez organizm inaczej w różnych partiach ciała, np. na głowie, na brodzie czy na torsie - donosi portal iflscience.com.
Geny kodują ilość pigmentu zwanego melaniną. Haak-Bloem wytłumaczyła, że kolor włosów zależny jest od dwóch jego rodzajów - eumalniny barwiącej na ciemno (barwy od brązowego do czarnego) i feomalniny kolorującej na jasno (barwy od żółtego do czerwonego). Rozłożenie tych dwóch pigmentów w odpowiednich proporcjach daje różne odcienie i barwy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.