Podejrzane wiadomości mogą już zgłaszać użytkownicy FB w USA. W innych krajach ta funkcja ma się wkrótce pojawić. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałaby objąć również Polskę.
Nowa etykieta będzie widoczna w prawym górnym roku posta. Jeśli stwierdzimy, że to, co zostało opublikowane jest nieprawdziwe, jednym kliknięciem powiadomimy administratorów o błędzie lub próbie manipulacji. Jeśli wystarczająco dużo osób oznaczy ten sam wpis, zostanie on oznaczony jako fałszywy.
Sami nie chcemy być arbitrami prawdy. Zamiast tego będziemy polegać na wiedzy naszej społeczności i zaufanych stron trzecich - poinformował założyciel Facebooka Mark Zuckerberg.
Użytkownicy dowiedzą się, dlaczego dany wpis jest oznaczony.
Jeśli organizacja sprawdzająca zidentyfikuje wpis jako fałszywy, to dostanie on oznaczone "zakwestionowane" i pojawi się link do odpowiedniego artykułu wyjaśniającego dlaczego - mówi Adam Mosseri z Facebooka.
Co oznacza "3rd Party Fact-Checkers"? Będzie to grupa zrzeszająca międzynarodowych dziennikarzy, którzy zobowiązali się rzetelnie sprawdzać każdą zgłoszoną informację. Będą opierać się na kodeksie uczciwości organizacji dziennikarskiej Poynter.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.