Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Na Marsa polecimy w 80 dni. Znamy dokładny plan

7

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Guadalajarze (Meksyk) Elon Musk zaprezentował dokładny plan kolonizacji Marsa. Założyciel takich marek, jak SpaceX i Tesla zaprezentował plan budowy statku kosmicznego, który w 80 dni ma bezpiecznie przewieźć co najmniej 100 osób na powierzchnię Czerwonej Planety.

Na Marsa polecimy w 80 dni. Znamy dokładny plan
(YouTube, VideoFromSpace)

Pojazd kosmiczny zostanie zaprojektowany tak, aby przewozić nie tylko ludzi. Według wstępnej koncepcji statek będzie w stanie przewieźć jednorazowo ok. 450 ton towarów, w zależności od tego, ile razy w trakcie jednego lotu będzie trzeba go zatankować. Jego gabaryty również zależeć będą od tego, na ile osób zaplanowana zostanie pierwsza wyprawa. Pierwotny plan zakłada budowę pojazdu o średnicy 17 metrów, który na orbitę wyniesie mierzącą 122 metry wysokości i 12 metrów średnicy rakietę. Pierwszy z serii statków najprawdopodobniej zostanie nazwany Heart of Gold na cześć promu kosmicznego z powieści komediowej Douglasa Adamsa "Autostopem przez galaktykę".

Co według amerykańskiego miliardera sprawia najwięcej trudności w całym projekcie? Wcale nie gigantyczna odległość pomiędzy Ziemią i Marsem, jak zakłada wielu. Za główny problem kolonizacji Czerwonej Planety Musk uznał pieniądze. Wizjoner zaznaczył, że "nie da się stworzyć samowystarczalnej cywilizacji, kiedy jej koszt wynosić będzie 10 mld na jedną osobę". Dlatego też dyrektor SpaceX zamierza ograniczyć wysokie wydatki, wysyłając cyklicznie na Marsa więcej osób - najprawdopodobniej około 200 lub nawet 300. Wtedy koszt wysłania jednej osoby wynosiłby ok. 200 tys. dolarów, czyli tyle, ile zakup średniej wielkości domu w USA. Pierwsza ekspedycja wylecieć ma już w 2024 roku.

(YouTube, SpaceX)

W 2018 roku Musk zaplanował próbę generalną całego przedsięwzięcia. SpaceX przy pomocy NASA wyśle na Marsa bezzałogową kapsułę Red Dragon, dzięki której przećwiczona zostanie taka procedura jak bezpieczne lądowanie. Nawet jeśli odbędzie się ona pomyślnie, nie oznacza to, mimo wszystko, że załoga pilotażowego rejsu na Marsa będzie bezpieczna. Firma Elona Muska zbiera ochotników, którzy zgodzą się lecieć w niebezpieczną podróż na Czerwoną Planetę. Biznesmen zaznacza jednak, że ryzyko śmierci w trakcie misji jest bardzo wysokie, więc każdy kandydat przed wysłaniem zgłoszenia powinien odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: "czy jestem gotowy na śmierć".

Projekt Muska to jedna z najbardziej innowacyjnych inwestycji kosmicznych XXI wieku. Plan komercjalizacji lotów kosmicznych to pionierski pomysł, który może odebrać państwowym instytucjom monopol na rozwijanie technologii w tej dziedzinie. Godne podziwu jest też tempo i stadium zaawansowania prac. Biznesmen zamierza wysłać pierwszą misję już w 2024 roku, podczas gdy NASA zaplanowała osiągnięcie tego celu dopiero w 2034 roku.

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tak skakali Polacy w Lillehammer. Wyniki nasuwają wnioski
Brutalnie pobili dwie osoby w Skorzęcinie. Policja publikuje ich wizerunki
Dotarli do sąsiadów Karola Nawrockiego. Tak o nim mówią na osiedlu
Listy egzekucyjne Rosji. Ukraińscy nauczyciele i duchowni wśród celów
Opolskie: w bazach ZUS coraz mniej Ukraińców. Przybywa natomiast Kolumbijczyków
ISW: rosyjski atak Oriesznikiem miał przestraszyć Zachód i Ukrainę
Nie będzie szybkiej kolei na linii Poznań-Berlin? "Niemcy nie są zainteresowani"
14-letnia Natalia nie żyje. Żałoba po tragicznym wypadku w Parszowie
Ponad połowa Polaków w ostatnich latach odwiedziła jarmark świąteczny
Auto wpadło do rzeki. Dwulatka i mężczyźni w środku. Horror w Starachowicach
Miasto bez mostów, ludzie bez domów. Stronie Śląskie wciąż w potrzasku po powodzi
Znamy zwycięzcę prawyborów. Rafał Trzaskowski kandydatem KO na prezydenta
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić