Powierzchnia Słońca jest znacznie zimniejsza niż jego atmosfera. O ile na Słońcu temperatura wynosi "tylko" ok. 5,5 tys. st. C, to w atmosferze wokół są 2 mln st. C. Dlaczego tak się dzieje, pozostaje wielką zagadką, którą naukowcy z NASA chcą rozwiązać, wysyłając tam sondę. Pojazd ma również pozwolić zrozumieć zjawisko wiatrów słonecznych oraz przyspieszania cząstek o wysokiej energii wystrzeliwanych przez gwiazdę - informuje livescience.com.
To będzie pierwsza nasza misja, której celem będzie Słońce. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć do jego powierzchni, ale sonda powinna dolecieć na tyle blisko, by otrzymać odpowiedzi na trzy ważne pytania - stwierdził Eric Christian, pracownik NASA odpowiedzialny za misję.
Sonda będzie musiała wytrzymać ogromne temperatury. Dlatego zaopatrzona zostanie w tarczę grubości 11,4 cm zbudowaną z kompozytów węglowych. Ciepło ma być odprowadzane w przestrzeń kosmiczną z pomocą specjalnych rurek. Dzięki nim przyrządy w sondzie mają utrzymywać temperaturę pokojową. Sonda będzie bezzałogowa. NASA sądzi, że byłaby w stanie wysłać tam również człowieka, ale ludzkie życie jest zbyt cenne, by tak je narażać.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.