Ciecz wypełniała wykonany z brązu 3,5-litrowy dzban. Początkowo naukowcy, kierując się jej zapachem podejrzewali, że zawiera alkohol. Okazało się jednak, że głównymi składnikami napoju są azotan potasu i ałunit - donosi rt.com. Substancje te wymieniano w starożytnych tekstach taoistycznych jako komponenty "eliksiru nieśmiertelności".
Napój znaleziono w mieście Luoyang we wschodnich Chinach. Rodzina, do której należał grobowiec, wywodziła się z Zachodniej Dynastii Han rządzącej w latach 202 p.n.e. - 8. Napój, z którym dzieliła miejsce spoczynku, stanowił obsesję wielu starożytnych Chińczyków. Najsłynniejszym z nich był nadworny alchemia Xu Fu, który został wysłany przez cesarza Qin Shi Huanga na wschód w poszukiwaniu mitycznych wysp Penglai, Fangzhang i Yingzhou, skąd miał przywieźć miksturę.
Po raz pierwszy znaleziono w Chinach mityczny "eliksir nieśmiertelności". Ta ciecz ma wielką wartość dla badań nad dążeniem starożytnych Chińczyków do osiągnięcia wiecznego życia i ewolucją tamtejszej cywilizacji wyjaśnił Shi Jiazhen, szef Instytutu Reliktów Kulturowych i Archeologicznych w Luoyangu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl