Nasa ujawniła kolorowe zdjęcia, na której widać mgiełkę otaczającą Plutona, oraz lód na powierzchni planety . Odkrycie zapowiadał już kilka dni wcześniej szef skupiającej się na Plutonie misji New Horizons, Alan Stern. Podekscytowany badacz rwierdził jednak wtedy, że Agencja Kosmiczna zakazuje mu na razie zdradzić o co chodzi. Okazuje się, że naukowcy potrafią dokładnie określić pochodzenie niebieskiego koloru na zdjęciach.
Uderzający niebieski odcień mówi nam wiele o rozmiarze i składzie mgiełki. Powstanie niebieskiego nieba jest zazwyczaj wynikiem rozpraszania światła słonecznego na bardzo małe fragmenty. Na Ziemi takimi czastkami są malutkie molekuły azotu. Te na Plutonie wydają się jednak większe – powiedział jeden z badaczy, Carly Howett .
Nasa twierdzi również, że odkryła na Plutonie małe odsłonięte lodowe obszary. Miejsca ich występowania pokrywają się z dostrzeżonymi niedawno na karłowatej planecie czerwonymi obszarami. Wiadomo więc, że oba odkrycia są w jakiś sposób powiązane. Astronomowie starają się zbadać pochodzenie tej niezwykłej czerwonej wody.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.