Odnaleźli legendarny czołg. Wyciągnęli z bagna

Czołg ciężki KW-1 był w czasie II wojny światowej na wyposażeniu radzieckiej armii. Jego konstrukcja zdecydowanie przewyższała czołgi niemieckie z początkowego okresu wojny. KW-1 obrósł legendą.

Odnaleźli legendarny czołg. Wyciągnęli z bagna
(en.wikipedia.org)

*W pobliżu Witebska na Białorusi grupa miłośników historii wojskowości odnalazła świetnie zachowany egzemplarz KW-1. *Według lokalnych legend, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, w pobliżu Witebska miała odbyć się wielka pancerna bitwa. O zwycięstwie nad wrogiem miał decydować czołg, który później utknął w bagnie.

*Czy odnaleziony pojazd to ten sam, o którym krążą legendy? *Tego nie wiadomo. Podczas wojny czołgi ratowano za wszelką cenę. Jednak jeśli doszło do uszkodzeń, których nie dało się naprawić w polowych warunkach, maszyny niszczono. Wysadzano je od wewnątrz.

*Nie było innego wyjścia. *Opancerzenie nie pozwalało na zniszczenie ich od wewnątrz. Z kolei technologia była jak na tamte czasy bardzo zaawansowana. Dlatego Rosjanie nie chcieli by czołgi przypadkiem trafiły w ręce wroga.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić