Nowatorskie operacje przeprowadzane są przez zespół profesora Wojciecha Maksymowicza. Odbywają się one pod kierunkiem japońskiego neurochirurga profesora Isao Mority, który ma na koncie 300 tego typu zabiegów wykonanych w Japonii. Jak podaje TVN24, w maju w Olsztynie operowano czworo pacjentów: 20-letnią Sylwię, 23-letnich Adriana i Agnieszkę oraz 22-letnią Olę, córkę aktorki Ewy Błaszczyk.
Lekarze są zadowoleni ze stanu wybudzonego pacjenta.
Jest z nim kontakt, rozumie, co się do niego mówi i odpowiada. Jednocześnie jest smutny, ponieważ po odzyskaniu przytomności zdaje sobie sprawę z swego stanu fizycznego, ma niedowład ze spastyką. My lekarze informujemy go, że będzie rehabilitowany - powiedział TVN24 Maksymowicz.
Według personelu szpitala u wybudzonego pacjenta nastąpiła znaczna poprawa. Zaobserwowali rysujące się na twarzy emocje, poszerzenie źrenic, uśmiech, wodzenie wzrokiem oraz odwracanie głowy. To nie wszystko - jedna z wybudzonych jakiś czas temu pacjentek jest znacznie bardziej aktywna - kartkuje książki i ogląda telewizję.
Nowatorska japońska metoda opiera się na otwarciu kanału kręgowego. Następnie lekarze wprowadzają nad oponę twardą rdzenia kręgowego elektrodę, przez którą puszczają prąd ze stymulatora. Ma on efektywnie drażnić struktury pnia mózgu, wysyłając co 15 minut prąd. Dzięki tej metodzie będzie można nawiązać kontakt z osobami, które dotychczas były w stanie minimalnej świadomości.
Autor: Tomasz Wiślicki
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.