W trakcie grzybobrania ich uwagę przykuł wystający z ziemi brązowozielony przedmiot. Kiedy podeszli bliżej, zobaczyli, że to głowica miecza. Długo nie myśląc, zawiadomili skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy.
To jedno z najbardziej niezwykłych odkryć, jakie miały miejsce na południu Polski w ostatnich latach - podkreśla w rozmowie z nowiny24.pl Paweł Madej, archeolog i kierownik skansenu.
Miecze zachowały się w dobrym stanie. Jak podaje gazeta, trzy z nich należą do grupy mieczy z pełnymi rękojeściami, tzw. typu liptowskiego. Jeden z nich to tzw. miecz ze sztabą na rękojeści. Najdłuższy z nich ma 60 centymetrów długości, najkrótszy 40. Szacuje się, że pochodzą z okresu 1200-1050 przed narodzinami Chrystusa.
Miecze prawdopodobnie należały do ludności kultury pilińskiej lub kultury Gava. Mieszkańcy tych kultur na teren pogórzy karpackich przenikali z terenów dzisiejszej Słowacji – podaje TVN24, powołując się na słowa Jana Gancarskiego, dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie trafiły miecze.
Autor: Izabela Kowalik
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.