*Dzieciom sprzed tysięcy lat szkołę zastępowała ciężka praca. *Do takich wniosków dochodzą naukowcy na podstawie licznych znalezisk. Archeolodzy analizowali kości oraz przedmioty, na które natrafiono w wielu lokalizacjach Europy i Afryki.
Prehistoryczny sześciolatek potrafił już lepić naczynia z gliny. Jego niewiele starsi rówieśnicy pracowali w jaskiniach przy wydobywaniu soli. Popularnym zajęciem dzieci z tamtych czasów było również formowanie cegieł.
Część ze znalezisk, o których mowa, została zaprezentowana. Miało to miejsce podczas spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Archeologicznego w Barcelonie. Znalazły się wśród nich bardzo małe narzędzia górnicze oraz skórzana czapka w dziecięcym rozmiarze, którą odkryto w jednej z kopalń. Jej wiek datuje się na około 1600 lat przed naszą erą.
Dzieci nie wykonywały tylko najcięższych prac. Znaleziono dowody na to, że pracowały przy rzemiośle, w tym obróbce skór zwierzęcych. Świadczą o tym charakterystyczne wg. naukowców ślady na zębach, które w tamtych czasach były powszechnym narzędziem pracy. Miało je dziecko, które zmarło w wieku około 9 lat.
Przedmioty i szkielety, które udało się odkryć są dopiero kompletowane. W dalszej części badań ujawnią z pewnością nową wiedzę na temat życia naszych przodków.
Odkrywany coraz więcej dowodów na to, że młodzi sprzed tysięcy lat bardzo wcześnie kończyli dzieciństwo. Za rok przedstawimy więcej szczegółów – powiedziała Melie Le Roy – jedna z organizatorek spotkania.
Jeszcze nie tak dawno naukowcy nie szukali wiedzy na temat poszczególnych grup prehistorycznych społeczeństw. Dopiero w latach 90. zaczęto badać, jaką rolę pełniły w nich kobiety. To z kolei skłoniło badaczy do zainteresowania się rolą najmłodszych.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.