Syntetyczna krew została stworzona przez naukowców z Politechniki Warszawskiej. Jak informuje TVN 24, substancja przypomina lekko zabieloną wodę i ma służyć dostarczaniu tlenu do tkanek oraz odżywianiu organów przeznaczonych do przeszczepu. Dzięki przełomowemu odkryciu możliwe będzie nie tylko dostarczenie narządów w dowolne miejsce na świecie, ale również ich regeneracja na tzw. farmach transplantologicznych.
To jest duży problem, że organy, które się pobiera do przeszczepu, są słabej jakości – są uszkodzone lub otłuszczone. Chcielibyśmy, w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować, np. dodając czynniki wzrostu lub składniki wspierające regenerację - ujawniła w rozmowie z TVN Agata Stefanek z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.
Jednak sztuczna krew jest na razie wciąż testowana. Wkrótce naukowcy mają rozpocząć badania na zwierzętach, w celu potwierdzenia jej właściwości. Próby stworzenia syntetycznej krwi są podejmowane od lat przez naukowców na całym świecie. Jej wprowadzenie byłoby prawdziwym przełomem w medycynie i stanowiłoby dla lekarzy nieocenioną pomoc w ratowaniu pacjentów.
Autor: Beata Kruk
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.