Urządzenie zostało przetestowane na festiwalu w belgijskiej Gandawie. Podczas 10-dniowej teatralno-muzycznej imprezy udało się dzięki energii słonecznej odzyskać z moczu imprezowiczów tysiąc litrów czystej wody. Aby się nie zmarnowała, wymyślono dla niej idealne przeznaczenie - stanie się piwem i poniekąd wróci do punktu wyjścia.
Efekt udało się uzyskać dzięki tzw. destylacji membranowej. Pozwala ona pozbyć się 95 procent zawartego w moczu amoniaku. Płyn zbierany jest w wielkich zbiornikach, a następnie podgrzewany w napędzanych energią słoneczną bojlerach. Potem uryna przepływa przez membranę, która oddziela wodę od składników odżywczych, takich jak azot czy potas. Te można później użyć do produkcji nawozów.
Naukowcy mają już pomysł, jak wykorzystać swoje okrycie na większą skalę. Kolejnym krokiem ma być instalacja maszyn tego typu na lotniskach i na terenie obiektów sportowych. Idealnym rozwiązaniem byłoby też zamontowanie urządzeń na biednych rolniczych terenach na całym świecie, gdzie dostęp do wody jest bardzo utrudniony.
Autor: Tomasz Wiślicki
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.