Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Szokujące przypadki. Tak działa islamskie prawo w Wielkiej Brytanii

Na Wyspach Brytyjskich działa niemal sto islamskich sądów funkcjonalnych całkowicie poza obowiązującym systemem prawnym. Sędziowie rozstrzygają sprawy w oparciu o prawo szariatu. Relacje z niektórych procesów są szokujące.

Szokujące przypadki. Tak działa islamskie prawo w Wielkiej Brytanii
(PAP/EPA)

Wraz z muzułmanami na Wyspy Brytyjskie przybył ich system prawny. Kontrole budzących kontrowersje szariackich sądów w Wielkiej Brytanii zapowiedział już wcześniej w tym roku brytyjski MSZ. Przykłady bezwzględności wyroków wydawanych przez te nieformalne sądy religijne, szczególnie wobec kobiet, przedstawia nowa książka "Choosing Sharia", napisana przez holenderską badaczkę Machtelde Zee z uniwersytetu w Leiden.

Wiele sądowych rozpraw dotyczy problemów małżeńskich. Młoda muzułmanka, opowiadająca sędziwemu duchownemu o rozpadzie małżeństwa z 50-letnim mężczyzną, nie może liczyć na współczucie. Twierdzi, że mąż "wykorzystywał ją do granic możliwości, był agresywny i traktował ja jak psa". W domu kazał nosić jej hidżab, a w Tunezji, do której często wyjeżdżał, miał kilka innych żon.

Dlaczego poślubiłaś taką osobę? - pyta, śmiejąc się w twarz płaczącej kobiecie duchowny Suhaib Hasan.

W kolejnym pokoju inna żona przedstawia duchownemu swoją sprawę. 30-latkę zmuszono do zamążpójścia, gdy była jeszcze nastolatką. Poślubiła nielegalnego uchodźcę z Bangladeszu. Mężczyzna uciekł do ojczyzny, zabierając wszystkie oszczędności i zostawiając kobietę z dwójką dzieci. Odezwał się po czterech latach, ponieważ zamierza poślubić inną kobietę i potrzebuje rozwodu. Duchowny nie chce jednak go udzielić. Zamiast tego opowiada zdradzonej żonie o naukowych dowodach na wyższość wielożeństwa nad monogamią.

Trzecią sprawę prowadzi młody duchowny. Z głosiło się do niego małżeństwo z kilkorgiem dzieci. Rodzice boją się, że w świetle prawa ich zaślubiny mogą być nieważne. Wszystko z powodu wcześniejszego małżeństwa kobiety, które nie zakończyło się tradycyjnym religijnym rozwodem, ale jedynie rozwodem w brytyjskim sądzie.

Para będzie musiała poddać się procesowi Nikah Halala. Najpierw czeka ich rozwód, potem kobieta będzie musiała poślubić innego mężczyznę i współżyć z nim jak żona. Następnie czeka ją rozwód i odczekanie trzech cykli menstruacyjnych. Dopiero wtedy będzie mogła wrócić do obecnego męża i ojca swoich dzieci i ponownie go poślubić.

Szariackie sądy w Wielkiej Brytanii pełne są takich spraw. Według książki Machtelde Zee muzułmańscy sędziowie nie chcą wydawać wyroków na mężczyznach szantażujących lub gwałcących swoje żony. Nazywają homoseksualizm "zarazą", a obrzezanie kobiet "zaszczytem". W 2014 r. powstała petycja, która zakazywała działalności szariackich sądów w Wielkiej Brytanii. Podpisało ją zaledwie 21 tysięcy osób.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 22.11.2024 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Uciekły z hodowli w latach 60. Nagranie ze stawu w Kudowie-Zdroju
Żory: 33-letni kierowca "zaparkował" w sklepowej witrynie. Jechał zbyt szybko
Terminarz Pucharu Świata 2024/2025 w skokach narciarskich. Kiedy konkursy?
59-latka przeszła pierwszy na świecie w pełni zrobotyzowany przeszczep płuc
Pada śnieg? Lepiej to zrób, zanim dostaniesz mandat! Straż Miejska ostrzega
Senior utknął w rurze pod drogowym przepustem. "Zobaczyliśmy głowę człowieka"
Obowiązkowa w każdym domu. Minister podpisał rozporządzenie
Rekordowa liczba bocianów na Słowacji. Powód do radości, ale i niepokoju
Poznajesz tego sportowca? To ważna postać w polskich skokach narciarskich
PKOI na cenzurowanym. Rafał Trzaskowski stawia ultimatum
Dolnośląskie. 64,5 mln zł w zasiłkach powodziowych, dla niektórych po 200 tys. zł
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić