Donald Trump. Dokładnie 20 stycznia obejmie on urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jego obietnice wyborcze mogą mieć duży wpływ na Europę. Najważniejsze z nich to kwestie zaangażowania NATO na kontynencie oraz relacje między USA i Rosją.
Jarosław Kaczyński. Agencja Reutera uważa, że prezes PiS jest warty obserwowania ze względu na swoje twarde stanowisko wobec Trybunału Konstytucyjnego oraz Unii Europejskiej. UE dała rządowi czas do końca lutego, aby uporał się z kryzysem konstytucyjnym. Kaczyński będzie liczył w tej kwestii na poparcie Viktora Orbana.
Geert Wilders. Holenderski polityk, który jest przewodniczącym antyislamskiej Partii Wolności, ma dużą szansę na przejęcie władzy w kraju. Sondaże mówią o dużym prawdopodobieństwie zwycięstwa prawicowej partii, jednak wskazują również, że przypuszczalnie będzie musiała wejść w koalicję z kilkoma innymi ugrupowaniami.
Theresa May. Premier Wielkiej Brytanii obiecała, że do marca 2017 uruchomi procedurę przygotowania do wyjścia kraju z UE. Reuters wskazuje, że czeka ją trudny rok, ponieważ będzie musiała zadbać o to, aby kraj był jednomyślny politycznie.
Marine Le Pen. Według sondaży ma największe szanse na zwycięstwo w nadchodzących wyborach prezydenckich. Front Narodowy rośnie w siłę z każdym następnym incydentem z udziałem uchodźców, a wraz z nim liderka partii.
Władimir Putin. Według agencji trudno przewidzieć plany kremlowskiego lidera dotyczące polityki zagranicznej. Unia Europejska do 31 lipca będzie musiała zdecydować, czy przedłuży sankcje wobec Rosji. Jeżeli Trump porozumie się z prezydentem Rosji, scenariusze mogą być różne.
Sergio Mattarella. Włoski prezydent stanął przed trudnym zadaniem. Musi w tym momencie doprowadzić do nowych wyborów, ale przede wszystkim zmierzyć się z zadłużeniem kraju.
Angela Merkel. Obecna kanclerz we wrześniu będzie ubiegać się o czwartą kadencję. Nawet sceptycy twierdzą, że powinna poradzić sobie wyborach, jednak z kim przyjdzie jej rządzić, nie wiadomo. Ultraprawicowe partie rosną w siłę również w Niemczech i nawet liberalna Merkel musi się liczyć z ich głosem.
Afrykański migrant. W tym miejscu Reuters nie odnosi się do konkretnej osoby, a do grupy ludzi. Agencja wskazuje na nierozwiązany kryzys migracyjny i kolejne problemy, które z niego wynikają.
Człowiek w czerni. Pod tym pojęciem skrywa się potencjalny zamachowiec, który jest inspirowany przez Państwo Islamskie. To człowiek porgążony w nienawiści, który - według agencji - może znacząco wpłynąć na losy Europy.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.