Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wielkie oszustwo producentów żarówek. To dlatego płacisz więcej za prąd

Żarówki dają mniej światła i pobierają więcej energii niż podają etykiety - alarmuje niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Sprytni producenci wykorzystują dziurę w unijnych przepisach i fałszują dane o wydajności produktu.

Wielkie oszustwo producentów żarówek. To dlatego płacisz więcej za prąd
(flickr.com, Michael Smith)

Europejskie Biuro Ochrony Środowiska podaje, że co roku konsumenci tracą na tym procederze do 2 mld euro. Dzieje się tak, ponieważ żarówki pobierają więcej prądu niż informują ich etykiety. Według niemieckiego dziennika Komisja Europejska wie o tym problemie od 2011-2012 roku. Rzecznik Komisji Europejskiej przyznał w rozmowie z gazetą, że przepisy unijne nie zakazują wprost manipulowania danymi.

*Komisja Europejska w przyszłym roku ma zmienić przepisy, które pozwalają producentom na podawanie nieprawdziwych danych. * Prace nad zmianami trwają długo ze względu na złożoność problemu. Luka w przepisach dotyczy wszystkich rodzajów żarówek halogenowych, LED-owych oraz energooszczędnych. Prawdopodobnie przekłamania nie dotyczą żarówek starego typu.

*Obecnie producenci żarówek muszą umieszczać na opakowaniach trzy główne miary. * Moc żarówki wyrażonej w watach, strumień światła w lumenach, a także skuteczność w skali od A do G. Wszystkie wartości badane są w laboratoriach, a dla każdej kategorii produktu istnieją tzw. tolerancje błędów pomiaru. Dzieki temu producent może sklasyfikować swój produkt znacznie wyżej niż wynikałoby to z badań. W 2012 roku przeprowadzona została nowelizacja przepisów, która usunęła lukę prawną dotyczącą pomiaru skuteczności. Niestety w dalszym ciągu producenci mają spore pole do manewru przy pozostałych dwóch pomiarach.

Na razie do oszukiwania przyznała się tylko niemiecka firma Osram. Producent przyznaje, że świadomie wykorzystuje luki w prawie, żeby podawać lepsze wyniki pomiarów. Zdaniem niemieckiej firmy zaostrzenie przepisów przez KE wpłynie negatywnie na wielkość produkcji, a przez to zwiększy się cena końcowa produktu.

Europejskie Biuro Ochrony Środowiska ostrzega, że przepisy o wysokiej tolerancji pomiarowej stosowane są także w około 30 innych rodzajach produktów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Przekąski na andrzejki. Szybkie i proste propozycje
Dresowe spodnie i adidasy. Skandaliczne zachowanie turystów
Przewoźnicy szykują wielki protest? Rząd ma czas do 16 grudnia
Żółty skarb na Marsie. Łazik rozłupał skałę
Zanurz się w basenowych zagadkach. Oto krzyżówka dla miłośników wody
Katastrofa lotnicza w Wilnie. Trwają poszukiwania członka załogi
"Kolejna dobra wiadomość". Chodzi o wilki
Zobaczył go, spacerując po lesie. Natychmiast złapał za aparat
Większość Polaków nie ma o tym pojęcia. Oto podstawowa funkcja szuflady pod piekarnikiem
Zapachy zamknięte w krzyżówce. Sprawdź, czy odgadniesz je wszystkie
Wpis żony zastrzelonego policjanta. Poruszające słowa
To miała być prosta spowiedź. Ksiądz zagotował w moment. "Myślałam, że się popłaczę"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić