Glinianą pieczęć archeolodzy znaleźli w Izraelu. Wykopali ją podczas prac na placu przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Datuje się ją na VI lub VII wiek p.n.e. , czyli czasy, gdy istniała w mieście Świątynia Salomona, czyli tzw. Pierwsza Świątynia.
Artefakt ma około 1,5 cm średnicy. Znajdują się na niej dwie postacie zwrócone do siebie. Na dole umieszczono napis w starożytnej odmianie języka hebrajskiego. Można go przetłumaczyć jako "należy do gubernatora miasta” – czytamy w portalu haaretz.com. Sam urząd gubernatora został wymieniony w Biblii w dwóch księgach. Najważniejszego urzędnika Jerozolimy mianował w tamtych czasach król.
Otrzymanie pozdrowień z czasów Pierwszej Świątyni jest bardzo przytłaczające. To pokazuje, że już 2700 lat temu Jerozolima była silnym i centralnym miastem – powiedział Nir Barkat, obecny burmistrz miasta.
Tego typu pieczęci były przyczepiane do transportów wychodzących z miasta. Izraelscy archeolodzy porównują ich funkcję do tych, które w dzisiejszych czasach pełnią logotypy. Mogła to być też mała pamiątka wysyłana przez gubernatora miasta.
Prawdopodobnie to budynek, który znajdował się na miejscu wykopalisk, był celem ważnej przesyłki. Odkrycie dowodzi, że obszar na zachodnich zboczach Jerozolimy zamieszkiwali w tym czasie ważni urzędnicy.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.