Dopłata do samochodu elektrycznego – komu przysługuje i jaką dopłatę można uzyskać?

7

Dofinansowanie do aut elektrycznych przysługuje w stosunku 1:1, czyli na jedną osobę fizyczną przypada jeden samochód z dofinansowaniem. Jaką dopłatę można uzyskać na samochód elektryczny?

Dopłata do samochodu elektrycznego – komu przysługuje i jaką dopłatę można uzyskać?
Dopłata do samochodu elektrycznego (Pixabay)

Dopłata do samochodu elektrycznego

Osoby, które są zainteresowane zakupem nowego samochodu elektrycznego powinny zainteresować się programem dofinansowania oferowanym przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). NFOŚiGW proponuje dopłatę w wysokości 18 750 zł dla osób fizycznych, które kupują auto w maksymalnej cenie 225 tys. - cena taka musi być zapisana na fakturze.

Czy za taką kwotę da się kupić godny uwagi samochód? Owszem, taka kwota daje całkiem spore pole do popisu; okazuje się, że za tę sumę można nabyć samochód na prąd do 225 tys. Warto dodać, że posiadacze Karty Dużej Rodziny (Karta Dużej Rodziny obowiązuje w przypadku rodziny z trójką dzieci) nie muszą brać pod uwagę wymienionego limitu. Dla nich możliwości są o wiele szersze - mogą kupić nawet auto za 350 tys. lub za jeszcze więcej, gdyż dofinansowanie w tym przypadku jest wyższe - wynosi 37 tys. złotych.

Dofinansowanie do aut elektrycznych

Dofinansowanie do aut elektrycznych przysługuje jedynie do samochodów zasilanych elektrycznie, czyli działających na baterie. Dopłatą objęte są również samochody wodorowe. Wszelkie auta z napędem hybrydowym, czy też plug-in, nie otrzymają dotacji.

Dofinansowanie do auta elektrycznego jest dostosowane do ilości konsumentów - to znaczy, że jedna osoba otrzyma dotację na jeden samochód. Firmy mają szansę otrzymać dopłatę na większą ilość pojazdów.

Samochody elektryczne - jak otrzymać dopłatę?

Jeśli chcemy kupić auto elektryczne i liczymy, że dopłata wypełni brakującą kwotę na zakup, to warto wiedzieć, że otrzymanie dofinansowania jest możliwe dopiero po dokonaniu zakupu i zarejestrowaniu auta. Wymagany jest w takim przypadku wypełniony wniosek wraz z dokumentami - np. skanem dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z regulaminem, na środki w ramach dotacji można liczyć w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Cały proces może się wydłużyć, jeżeli przy składaniu dokumentów popełnimy jakieś błędy lub dokumenty będą niekompletne. Termin na uzupełnienie braków jest ściśle określony i jeśli się w nim nie zmieścimy, to wniosek przepada. Pocieszające jest jednak to, że można go złożyć ponownie i już bez limitu czasowego.

Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić