Nawet 50 złotych za pół litra. Nadchodzą dramatyczne podwyżki cen alkoholu

13

We wtorek rząd zajmie się zmianami w stawkach akcyzy. Nowe przepisy mają sprawić, że do polskiego prawa zostaną włączone dyrektywy unijne. Eksperci twierdzą, że za półlitrową butelkę wódki będzie trzeba zapłacić nawet 50 zł!

Nawet 50 złotych za pół litra. Nadchodzą dramatyczne podwyżki cen alkoholu
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Unijna dyrektywa, która ma zostać włączona do polskiego prawa, ustanawia między innymi ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego. "Chodzi m.in. o wprowadzenie regulacji mających na celu harmonizację procedur akcyzowych i celnych, w związku z wejściem w życie unijnego kodeksu celnego i wprowadzenie nowej kategorii podmiotów, które są zobowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego o 'wysyłającego/sprzedawcę' przy tzw. sprzedaży na odległość" - wyjaśnia money.pl.

Nie są to jednak jedyne zmiany, jakie od przyszłego roku zostaną wprowadzone do przepisów akcyzowych. W tym miejscu warto przypomnieć, że pod koniec października Sejm przegłosował ustawę, zgodnie z którą od 2022 roku stawka akcyzy na alkohol ma wzrosnąć nawet o 10 proc. W kolejnych latach ma rosnąć natomiast o 5 proc. co roku.

Akcyza to oczywiście tylko jedna ze składowych ceny. W przyszłym roku z pewnością wyższe będą też ceny produkcji i koszt pracy, wobec czego podwyżki na pewno nie skończą się jedynie na samej akcyzie.

Eksperci szacują, że za jakiś czas cena półlitrowej butelki wódki sięgnie 50 złotych. Wpis w tej sprawie opublikował na Twitterze Roman Giertych.

Pół litra w styczniu ma być po 50 złotych. PiS zleci poniżej 20 proc. jeżeli tak będzie - napisał.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Skąd podwyżka cen wódki?

Jak Ministerstwo Finansów wyjaśnia zmiany w akcyzie?

Inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich. W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych - podkreślono w uzasadnieniu.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić