Metropolie. Te miasta potrafią zaskakiwać
Eksperci w zakresie demografii oczekują, że w ciągu najbliższych 40 lat jego powierzchnia powiększy się trzykrotnie. Obecnie największym miastem na planecie jest Nowy Jork o powierzchni 8 683 km kw. To o 1700 km kw. więcej niż zajmuje Tokio, które jest na drugim miejscu. Ostatnie badania prowadzone w 2016 r. jednak wskazują na to, że prędkość rozbudowy Nowego Jorku się zmniejsza.
Miasto o największej liczbie mieszkańców - Tokio, Japonia
W godzinach szczytu lub podczas dużych imprez chyba wszyscy mieszkańcy dużych miast odnoszą wrażenie, że najwięcej ludzi w jednym miejscu jest właśnie u nich. Renomowany World Atlas za zwycięzcę tej kategorii uważa japońskie Tokio. Trudno się z tym nie zgodzić. W listopadzie 2016 r. cała aglomeracja liczyła 37,83 mln mieszkańców. Ponad jedna czwarta osób zamieszkujących całą wyspę żyje ściśnięta jak sardynki w jednym mieście.
Najdroższe miasto - Singapur, miasto-państwo
Ranking najdroższych miast na świecie powstał na podstawie oceny kosztów utrzymania. Porównuje ceny ponad 150 produktów i usług w 133 miastach świata. Z danych opublikowanych przez Economist Inteligence Unit w marcu bieżącego roku wynika, że już po raz czwarty najdroższym miastem na świecie został Singapur. Opłaty komunikacyjne są w nim trzykrotnie droższe niż w Nowym Jorku, a butelka zwyczajnego wina kosztuje około 90 zł.
Najzdrowsze miasto - Monako, miasto-państwo
Za najzdrowsze uważane jest miasto-państwo Monako, w którym na obszarze 2 km kw. mieszka jedynie około 38 tys. osób. Monako to raj podatkowy, który przyciąga bogaczy mogących sobie pozwolić na ponadstandardową opiekę lekarską i doskonały styl życia. Między innymi właśnie z tego powodu przeciętna długość życia w Monaku wynosi 89,6 lat!
Miasto o największej gęstości zaludnienia - Dhaka, Bangladesz
Najgęściej zaludnionym miastem, o którym wiele osób na półkuli północnej być może nigdy nie słyszało, jest Dhaka – największe miasto Bangladeszu. Na powierzchni 1 km kw. żyje tam niemal 285 tys.osób. W najbliższym czasie sytuacja prawdopodobnie będzie zmieniać się na gorsze, bowiem Dhaka jest jednym z najszybciej rosnących miast na świecie.
Najbiedniejsze miasto na świecie - Monrovia, Liberia
Najbiedniejsze miasto na świecie znajduje się w rejonie, który przez dziesiątki lat był nękany wojną domową. Monrovia jest stolicą i równocześnie największym miastem Liberii, państwa położonego w Afryce Zachodniej. Komunikacja miejska ogranicza się tam do rzadko spotykanych prywatnych taksówek. Urządzenia takie jak bankomaty i czytniki kart kredytowych są tam nieznane. Szczęśliwcy, którzy mają dostęp do prądu elektrycznego, mogą z niego korzystać tylko w określonych godzinach. Tylko jedna trzecia mieszkańców może korzystać z WC ze spłuczką.
Miasto, w którym jest najwięcej morderstw - Caracas, Wenezuela
Według danych z lutego 2017 r. stolica Wenezueli jest miastem, w którym w wyniku zabójstwa umiera najwięcej ludzi. Łączna liczba morderstw wynosi tam 120 na 100 tys. osób, co oznacza, że w mieście o 2 mln mieszkańców co roku na skutek zabójstw umiera 2 517 osób. To średnio 7 ofiar każdego dnia.
Najstarsze miasto na świecie - Aleppo, Syria
Najstarsze nie oznacza w tym wypadku pierwszego założonego miasta w dziejach ludzkości, ale pierwsze zamieszkałe do dziś od czasu, kiedy powstało. W tej kategorii znajduje się miasto, o którym słyszał chyba każdy z nas. Jest to nękane wojną i obecnie bardzo zubożałe Aleppo, największe miasto w Syrii. Zostało założone prawdopodobnie w szóstym tysiącleciu p.n.e. Wielokrotnie było zdobyte przez Asyryjczyków, Egipcjan i inne narody. Pomimo ostatnich tragicznych wydarzeń jego długa historia pozwala mieć nadzieję, że Aleppo również tym razem powstanie z kolan.
Najszczęśliwsze miasto - Seul, Korea Południowa
"Seul, stolica Korei Południowej, to najszczęśliwsze miasto na świecie, ponieważ jest bogate, zdrowe, relatywnie bezpieczne i dba o swoich mieszkańców" – możemy przeczytać w raporcie firmy konsultingowej Arcadis, która oceniała 100 dużych miast na podstawie kilku wyróżników. Szukano równowagi pomiędzy zdrowiem mieszkańców, poziomem wykształcenia i miarą bezrobocia z jednej stronny a kosztami utrzymania i poziomem przestępczości z drugiej.
Miasto z największymi korkami na drogach - Meksyk, Meksyk
Wyobraźcie sobie najgorsze utrudnienia w ruchu, których byliście świadkami i pomnóżcie je przez 3. Tak przedstawia się codzienność przeciętnego kierowcy w Meksyku. Każdy musi tutaj liczyć się z tym, że jego podróż z uwagi na problemy na drogach przeciągnie się o ok. 66 proc. Łącznie spędzi w korkach 227 godz. rocznie, czyli ponad 9 dni. Kierowcy z Meksyku z pewnością zasługują na medal za cierpliwość.