Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Podstępny wirus tkwi w co czwartym z nas

48

80 procent osób w Polsce zakażonych wirusem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C, nie zdaje sobie z tego sprawy.

ból brzucha
ból brzucha (Shutterstock.com)

Choroba, choć śmiertelna, jest uleczalna, gdy zostanie w miarę wcześnie rozpoznana. Zakazić się można poprzez kontakt z krwią chorego. W około 80 proc. przypadków przyjmuje postać przewlekłą. Mimo że na wirusa nie ma szczepionki, HCV jest całkowicie uleczalne w 90 proc. przypadków, a leki są refundowane przez NFZ.

*Według szacunków w Polsce jest od 220 do 230 tys. zakażonych tym wirusem. *Zetknęło się z nim więcej osób, ale nie każdy się zaraża. Choroba nawet przez kilkadziesiąt lat może przebiegać bezobjawowo, natomiast nierozpoznana prowadzi do poważnych zmian wątrobowych, m.in. marskości i raka wątroby, dlatego określa się ją mianem cichego zabójcy.

Rozpoznanie wirusa nie jest łatwe. HCV nie ma charakterystycznych objawów klinicznych. Jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus HCV – Hepatitis C Virus, który mnoży się w komórkach wątroby, wywołując stan zapalny i uszkodzenie narządu. Wirus przenoszony jest przez krew. Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu z raną, czyli z krwią osoby zakażonej.

Od momentu wniknięcia wirusa do organizmu człowieka może nieraz upłynąć kilka dekad, zanim pojawią się charakterystyczne objawy - powiedział prof. Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

*Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zainaugurował kampanię "HCV jestem świadom". * Dzięki akcji każdy może uzyskać certyfikat dotyczący zapobieganiu zakażeniom wirusem HCV. Kampania będzie prowadzona podczas imprez masowych w 16 miastach. Podczas inauguracji kampanii wyświetlono spot promocyjny, który będzie można zobaczyć przez najbliższe miesiące w telewizji i internecie. Wskazuje się w nim na powszechność zakażeń wśród wszystkich grup wiekowych i społecznych.

Co zrobić, aby nie zakazić innych, jak edukować i osoby zakażone, ale przede wszystkim osoby wykonujące różnego rodzaju zawodowe czynności związane z naruszeniem ciągłości tkanek takich jak nakłucia, przecięcia skóry czy iniekcje - mówił prof. Gierczyński.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 04.02.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Z tych badań można skorzystać za darmo. Wystarczy jeden telefon
Nie żyje najstarsza kobieta świata. Miała 122 lata
Lekarz czy doktor? Ekspertka od etykiety radzi, jak należy się zwracać
Dostał zawału serca w górach. Nie żyje wybitny kardiolog
Nowa gwiazda w Arabii Saudyjskiej. Kompan Cristiano Ronaldo już dostał ostrzeżenie
Była właścicielką hotelu Czarny Kot. Jej grób robi wrażenie
Helikopterem na trening! Neymar nie traci rozmachu mimo obniżki zarobków
Najlepsza zagraniczna studentka w Polsce. Na który uniwersytet postawiła?
Proste ciasto marchewkowe. Błyskawicznie zniknie ze stołu
Panika na Santorini. Polka relacjonuje. "Od czasu do czasu trzęsie"
Cud w Tatrach. Turysta bezwładnie zjechał ze szczytu. Jest w szpitalu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić