Jesteśmy coraz bliżej cyfrowej kopii mózgu człowieka

Po dekadzie badań udało się cyfrowo odtworzyć fragment mózgu szczura. Gdy uda się skopiować cały, następny będzie mózg człowieka.

Jesteśmy coraz bliżej cyfrowej kopii mózgu człowieka
(Domena publiczna)

Superkomputer skutecznie symulował działanie 31 tys. neuronów i 37 mln synaps pobranych z mózgu szczura. To największe, jak dotąd, osiągnięcie naukowców od 10 lat pracujących przy projekcie "Blue Brain". Przełom pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć funkcjonowanie mózgu, ale i przybliżyć ostateczny cel - stworzenie cyfrowej kopii mózgu człowieka.

Zespołem 82 naukowców skupionych pod auspicjami Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie kieruje Henry Markram. Chwilowo umieją przenieść do komputera sześcian wyciętky z tkanki mózgu o długości boku 1/3 mm. Zawiera on 207 różnych komóreki miliony połączeń. Cyfrowy model ma pozwolić na eksperymenty wykraczające poza możliwości badań na żyjącej tkance.

Stworzony model powstał w oparciu o dane zbierane w ostatnich 20 latach. Badacze wzięli pod lupę region mózgu szczura odpowiedzialny za sens dotyku. Pokroili go i rozebrali na części pierwsze. Opisali aż 14 tys. poszczególnych neuronów. Stworzony na tej podstawie algorytm pomógł przewidzieć sposób, w jaki łączą się ze sobą i przekazują sygnały. W ten sposób doszli do modelu działającego jak fragment żywego organizmu.

Wprowadzając do tego mikro-obwodu informacje przeprowadzili symulację pokazującą, jak sygnały biegną z jednej części mózgu do drugiej. Model reagował jakby żył. Schemat był ten sam. Cyfrowy fragment mózgu dopasował się do różnych stanów funkcjonowania zwierzęcia, od uśpienia do aktywności. Ostatecznie chcemy zrozumieć mechanizmy odpowiadające za świadomość i czyniące nas tym, kim jesteśmy - Markram mówi w "New Scientist".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić